|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Nedeľa 19.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Drahomíra, Mário
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
23. apríla 2018
ZUŠ v Banskej Štiavnici oslavuje 60. výročie svojho založenia
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke žiaci ZUŠ v Banskej Štiavnici počas vyučovania.
Zdieľať
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke žiaci ZUŠ v Banskej Štiavnici počas vyučovania. Foto: TASR - Jana Vodnáková
Banská Štiavnica 23. apríla (TASR) - Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. O jej založenie sa podľa riaditeľky Ireny Chovanovej zaslúžili viaceré osobnosti. "Najvýznamnejšou je jej dlhoročný riaditeľ Jozef Radjanský, ktorý vo funkcii riaditeľa pôsobil v škole 30 rokov. Stál pri zrode školy a svojím nadšením a zápalom pre hudbu priťahoval čím ďalej tým viac ľudí k štúdiu hudby," priblížila pre TASR Chovanová.Vo svojich počiatkoch mala škola len hudobný odbor a pracovali v nej traja učitelia. Vyučoval sa klavír, husle a akordeón. Sídlila v dome osvety, neskôr v budove štátnej banky na Ulici Andreja Kmeťa. Až neskôr sa presťahovala do samotného srdca Banskej Štiavnice, na Námestie sv. Trojice, kde v historických priestoroch sídli dodnes.
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke budova Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici, ktorá sídli na Námestí sv. Trojice. Foto: TASR - Jana Vodnáková
"ZUŠ sa postupne rozvíjala. V 90. rokoch bol veľmi silný literárno-dramatický odbor, a to vďaka kolegyni Soni Lužinovej, dnes spisovateľke Soni Bulbeck," skonštatovala riaditeľka. Založila dva dramatické súbory a robila mnohé projekty aj pre mesto. Žiakov školy sa snažila zapojiť do projektov aj spolu s miestnymi ochotníckymi hercami. Jedným z najdojímavejších predstavení boli podľa Chovanovej pašie na miestnej kalvárii.
V tomto období podľa jej slov školu navštevovali aj mnohí terajší pedagógovia. "Aj ja sama som absolventkou ZUŠ v Banskej Štiavnici. Sme tu viacerí, ktorí prešli týmito bránami a vrátili sa naspäť," dodala Chovanová.
ZUŠ aktuálne navštevuje okolo 400 žiakov, elokované pracovisko má v neďalekej Banskej Belej. Najväčší záujem je medzi žiakmi o hudobný odbor. Ponúka vyučovanie hry na klavíri, keyboarde, organe, husliach, gitare, kontrabase, akordeóne, zobcovej flaute, bicích nástrojoch, priečnej flaute, klarinete, saxofóne, trúbke, lesnom rohu, ale aj hlasovú výchovu, spev a hudobnú kompozíciu. Žiaci tu môžu navštevovať i detský spevácky zbor Zborík. "Na pôde školy pôsobí aj malý orchester, ktorý dáva našim deťom inú polohu a skúsenosť," podotkla Chovanová.
Najmladším odborom na škole, ktorý vznikol len pred pár rokmi, je tanečný odbor. Svoje výsledky prezentujú jeho žiaci počas celého roka, no najmä na Dňoch otvorených dverí a špeciálnom "Tanečnom popoludní" pod Morovým stĺpom na Námestí Sv. Trojice. Nejedným úspechom na súťažiach sa môžu pochváliť aj žiaci výtvarného odboru či literárno - dramatického odboru.
Charakter a atmosféru školy vystihuje aj jej hymna s názvom Kúzelný teáter. V jej refréne sa spieva: "V ZUŠ-ke je krása, kde tvoriť dá sa, všedne i slávnostne. Prebúdzať múzy, darom vykúzliť obrazy čarovné. V ZUŠ-ke si hrávam, priateľov mávam, tvorím svet nádherný. Talenty vzmáham, ďalej rozdávam, v kúzelnom teátri".
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke žiaci ZUŠ v Banskej Štiavnici počas vyučovania. Foto: TASR - Jana Vodnáková
Žiackou súťažou odkazuje ZUŠ na duchovnú a umeleckú hodnotu Kalvárie
Na historickú a umeleckú hodnotu, ale zároveň aj bohaté duchovné bohatstvo banskoštiavnickej Kalvárie upriamuje pozornosť výtvarná a spevácka súťaž, ktorú organizuje Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici. Súťaž s názvom Duchovný a umelecký obraz banskoštiavnickej Kalvárie oslovuje nielen miestne talentované deti, ale školákov z celého Slovenska.
"Pani zástupkyňa Miroslava Knezovičová prišla s nápadom, aby sme spravili výtvarnú súťaž. Chceli sme vzdať úctu nejakej pamiatke, ktorá je z Banskej Štiavnice. Ani sme netušili v tom prvom roku, že osloví také široké spektrum pedagógov ZUŠ a žiakov, ktorí sa tej témy ujali veľmi radi," poznamenala riaditeľka školy Irena Chovanová.
Jej súčasťou je okrem výtvarnej aj spevácka časť, ktorú sa organizátori tiež snažili odlíšiť od ostatných súťaží. "Vzhľadom na zameranie a význam Kalvárie, ktorý je nielen umelecký ale aj duchovný, sme dali podmienku, že jedna z vybraných piesní musí mať sakrálny charakter," priblížil Chovanová. Súťaž sa podľa jej slov stretla s veľmi dobrým ohlasom, podarilo sa im už zorganizovať dva ročníky.
Pred dvoma rokmi prišla banskoštiavnická ZUŠ s ďalšou novinkou a to súťažnou prehliadkou Banskoštiavnické kladivká. Myšlienka Martina Jánošíka vytvoriť takúto prehliadku vznikla spolu s nápadom "objednávky" nových klavírnych skladieb pre deti od mladšej generácie slovenských skladateľov. "Obidva ročníky, ktoré sme organizovali, sme venovali súčasným slovenským skladateľom," dodala Chovanová.
Súťaž, ktorá sa koná vždy v máji, oslovila široké spektrum žiakov z celého Slovenska. "V treťom ročníku, ktorý sa uskutoční začiatkom mája, už máme prihlásených 75 účastníkov. "Tento rok ju navyše rozširujeme o štvorručnú hru na klavíri," uviedla Chovanová s tým, že na organizácii prehliadky spolupracuje škola aj s Akadémiou umení.
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke riaditeľka Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici Irena Chovanová Foto: TASR - Jana Vodnáková
Úspechy žiaci jednotlivých odborov žnú aj na ďalších súťažiach, ktoré počas roka absolvujú. Jednou z nich je napríklad výtvarná súťaž My sa nevieme sťažovať nahlas, pre ktorú je typické environmentálne zameranie.
Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici tento rok slávi 60. výročie svojho založenia. Na snímke žiačka ZUŠ v Banskej Štiavnici počas vyučovania FOTO TASR - Jana Vodnáková, Banská Štiavnica, 23. apríla 2018 Foto: TASR - Jana Vodnáková
ZUŠ za 60 rokov existencie vychovala viacerých úspešných absolventov
Za 60 rokov svojho pôsobenia sa môže banskoštiavnická Základná umelecká škola (ZUŠ) pochváliť viacerými absolventmi, ktorí uspeli vo svete umenia, divadla či hudby. Na tých najvýznamnejších si zaspomínali aj počas oficiálnych osláv pri príležitosti 60. výročia založenia školy.
"Jednou z najvýznamnejších je Viktória Matušovová, ktorá u nás študovala husle, spev aj literárno-dramatický odbor. Dnes pôsobí v Muzikálovom divadle v Brne, ešte pred tým vyhrala súťaž Elán je Elán ako ženská interpretka," priblížila riaditeľka školy Irena Chovanová.
O krásnych spomienkach v súvislosti s banskoštiavnickou ZUŠ hovorí jej úspešná absolventka Barbora Šaling Legényová. "Bolo to najkrajšie obdobie. Dnes aj v minulosti bol prístup učiteľov úžasný. Vedeli nás zaujať a urobili by pre nás všetko. Práve pani učiteľka Weisová, ku ktorej som chodila na spev, vo mne vzbudila záujem, na základe čoho som sa rozhodla, že sa chcem spevu venovať aj v budúcnosti. Vďaka nej a ďalším učiteľom môžem byť hrdá na to, čo je vo mne a nebyť ich a mojich rodičov, tak by som nebola tam, kde som teraz," podotkla Šaling Legényová pre TASR.
Už počas štúdia na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave absolvovala množstvo koncertov a recitálov. Jej spev mohla verejnosť obdivovať na rôznych podujatiach na Bratislavskom hrade, Pálffyho paláci, Zichyho paláci ale aj na výstavisku v Inchebe. Od roku 2001 spolupracuje s kaštieľom v rodnom Svätom Antone, kde sa prezentuje vlastnými koncertmi. Veľmi úspešný bol aj koncert v kaplnke kaštieľa pre vnuka bulharského cára Ferdinanda Coburga Simeona Coburga s manželkou. Aj napriek tomu, že Šaling Legényová žije a pôsobí v Bratislave, vo svojom rodisku vedie Chrámový zbor pri farskom kostole.
"Z výtvarného odboru bola talentovanou žiačkou Petra Solivarská, dnes Kubíková. Skončila u nás výtvarný odbor aj hru na klavír. Cez svoj veľký záujem o štúdium japončiny sa dostala na rok Japonska a to ju tak oslovilo, že aj pod vplyvom japonskej kultúry začala robiť návrhy odevov," priblížila riaditeľka s tým, že odevný dizajn aj vyštudovala. V roku 2013 získala cenu Best Fashion Graduate, ktorej súčasťou bola napríklad aj účasť na International Fashion Showcase počas London Fashion Week.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR