21. marca 2017
Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 21. marca (TASR) - Postupné obmedzovanie amalgámových plomb je dobrým krokom. Poukazuje na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). Znižovať použitie amalgámu s obsahom ortuti káže zubárom nariadenie, ktoré nedávno schválili v europarlamente. Takéto plomby by mali prestať používať do roku 2030. Zubný amalgám má byť jedným z hlavných zdrojov znečistenia životného prostredia ortuťou. Nariadenie ešte musia definitívne schváliť členské štáty.
"
Aj bez zavádzania európskej legislatívy by v zubnom lekárstve došlo k prirodzenému znižovaniu použitia amalgámu," povedal pre TASR prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Takýto trend už v súčasnosti pozoruje. Amalgám je podľa neho prirodzene na ústupe. Jeho postupné znižovanie predstavuje kompromis, poukázal Moravčík.
"Vyvažuje poskytovanie účinnej starostlivosti pacientom so želaním znížiť používanie a emisie z ortuti," uviedol.
Nie je mu známa "
relevantná odborná štúdia", ktorá by potvrdzovala škodlivosť amalgámovej výplne pre pacienta. "
Netreba ich preventívne vymeniť," zdôraznil Moravčík. Nespresnil, čo bude postupné obmedzovanie amalgámu znamenať pre pacienta z peňažného hľadiska. "
Voľba použitia výplne sa prísne riadi individuálnymi potrebami pacienta," informoval.
Nariadenie EÚ o ortuti schválili v europarlamente 14. marca 2017. Týmto krokom sa má zosúladiť európsky legislatívny rámec s Minamatským dohovorom. Ide o globálnu zmluvu, ktorá má za cieľ chrániť životné prostredie pred nepriaznivými účinkami ortuti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR