|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Sobota 18.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Bohdana
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
14. decembra 2014
Zoznámte sa s obcou Králiky: Ponúka lyžovanie, turistiku i zabíjačky
Lyžiarske a turistické stredisko Ski Králiky pri obci Králiky neďaleko Banskej Bystrice, sobota 13. decembra 2014.
Zdieľať
Lyžiarske a turistické stredisko Ski Králiky pri obci Králiky neďaleko Banskej Bystrice, sobota 13. decembra 2014. Foto: TASR/Dušan Hein
Králiky 14. decembra (TASR) – Obec Králiky v Banskobystrickom okrese je známa najmä ako rekreačné a turistické stredisko, ktoré návštevníci vyhľadávajú v zime i v lete. Leží vo východnej časti pohoria Kremnické vrchy, v nadmorskej výške 800 metrov nad morom, obklopená hustými lesmi a horskými lúkami. Ako tvrdia miestni, je ideálnym miestom pre pobyt tých, ktorí hľadajú pokojné prostredie s možnosťou odpútať sa od starostí dnešného uponáhľaného sveta.Prvá písomná zmienka o obci pod názvom Králiti pochádza z roku 1773. Neskôr sa názov obce menil na Králiki (1786) až na súčasný názov Králiky (1920). Podľa informácií z obecného úradu, dedinu založili buď pastieri a valasi, alebo drevorubači a uhliari. Bola pomenovaná podľa osoby menom Králik, ktorý bol považovaný za vedúceho pracovnej skupiny drevorubačov.
Obyvatelia sa zaoberali horským poľnohospodárstvom, výrobou dreveného riadu, pracovali v lesoch a od 19. storočia aj v blízkych podnikoch v Banskej Bystrici. Po prvej svetovej vojne tam zaviedli pokusné dolovanie uhlia. Obec bola známa aj svojou družstevnou pálenicou.
"Dejiny Králik sú dejinami práce, ľudskej odvahy, húževnatosti a vytrvalosti. Dejiny Králik - to je poučenie, ako žiť a prežiť v tvrdých prírodných a klimatických podmienkach a vždy v zložitých a ťažkých spoločenských pomeroch," takto sa prezentuje obec, v ktorej dnes žije vyše 630 obyvateľov.
V skicentre chcú otvoriť lyžiarsku sezónu 20. decembra
Kilometre kvalitne upravovaných tratí pre bežkárov, ale aj štyri zjazdovky v celkovej dĺžke 2330 metrov ponúkajú Králiky vo svojom lyžiarskom stredisku. Počas hlavnej sezóny a výborných snehových podmienok sa na ich svahoch vystrieda okolo 1200 lyžiarov, najmä z okolia Banskej Bystrice.
"Tohtoročnú lyžiarsku sezónu chceme otvoriť 20. decembra, ale všetko závisí od počasia. Len čo klesnú teploty pod bod mrazu, začneme zasnežovať," uviedla Ivana Alexová z infocentra Ski Králiky. Aj po minulé roky väčšinou začínali v druhej polovici decembra.
Lyžiarske a turistické stredisko Ski Králiky pri obci Králiky neďaleko Banskej Bystrice, sobota 13. decembra 2014. Foto: TASR/Dušan Hein
Ski Králiky disponujú najmodernejšou technológiou zasnežovania. Stredisko má štvorsedačkovú lanovku s dĺžkou 676 metrov a kapacitou 2250 osôb za hodinu. Sedačka je odpojiteľná a v mieste nástupu a výstupu spomalí, je teda prispôsobená i začiatočníkom. Lyžiari môžu využiť tiež kotvový vlek s dĺžkou 450 metrov a kapacitou 1100 osôb za hodinu a detský vlek s dĺžkou 130 metrov a kapacitou 300 osôb za hodinu. Ten patrí medzi najpopulárnejší v skicentre, využívajú ho aj začiatočníci.Králiky majú čo ponúknuť aj adrenalínovým nadšencom. Na extrémnejších lyžiarov a snowboardistov čakajú novovybudované prekážky a skoky na zjazdovke pri lanovke. V stredisku si možno zapožičať i snežný skúter a naučiť sa na ňom jazdiť pod dohľadom inštruktorov.
Ski Králiky však ponúkajú viaceré atrakcie vrátane večerného lyžovania. Podľa Alexovej ceny lístkov zostávajú zhruba na rovnakej úrovni ako vlani, niektoré mierne zdvihli.
Atrakciou obce je Králická tiesňava a vodopád
Králiky sú obľúbené nielen v zimnom období, ale sú často navštevovanou lokalitou aj počas leta. Spoločne s obcami Kordíky, Riečka a Tajov vytvárajú ucelenú rekreačnú oblasť nachádzajúcu sa v kotli ohraničenom prstencom Kremnických vrchov a západných výbežkov Starohorských vrchov s dominantným postavením vrchu Dedkovo (902 m n. m.). Vstup do tohto kotla je možný len jedinou cestou, a to z Banskej Bystrice, ktorá je vzdialená necelých 12 kilometrov.
Na snímke orchidea - črievičník papučkový. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Pre turistov medzi najzaujímavejšie miesta v okolí dediny patrí prírodná pamiatka Králická tiesňava. Tento úsek v dĺžke dva kilometre je len časťou okruhu, ktorý po dobudovaní bude mať približne sedem kilometrov. Na tomto úseku Králickej tiesňavy sú prekrásne prírodné scenérie tiesňavového typu s množstvom výhľadov do koryta Farebného potoka.Turisti určite neprehliadnu ani Králický vodopád nachádzajúci sa v nadmorskej výške 650 metrov. Ako tvrdia miestni, hoci Slovenskému raju nemôže konkurovať, chlapci vytvorili aspoň provizórne rebríky, po ktorých možno absolvovať krátku prechádzku týmto málo známym miestom.
Podľa propagačných materiálov obce ďalšie trasy zavedú turistov po hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, odkiaľ sa im naskytne pekný výhľad na Banskú Bystricu, na regióny Horehronie a Pohronie, ako aj na okolité pohoria Veľkú Fatru a Nízke Tatry. Obľúbenou aktivitou pri Králikoch je skalné lezenie.
Pýchou okolia obce sú chránené rastliny ako črievičník papučka, cyklámen fatranský, horec bodkovaný, ľalia zlatohlavá. Veverička, jastrab, havran a sojka patria medzi bežných spoločníkov návštevníkov tejto oblasti. Uvidia aj orla skalného, hlucháňa či tetrova. V potokoch je bežný pstruh potočný.
Do dediny chodia návštevníci aj pre zabíjačku
Obec Králiky v Banskobystrickom okrese s vyše 630 obyvateľmi žije čulým spoločenským životom. Organizuje pravidelné akcie za pomoci ochotných a obetavých občanov. Medzi každoročné podujatia patria Dedinské fašiangy spojené so zabíjačkou, na ktoré zvyknú do Králik prísť aj ľudia z okolitých obcí a Banskej Bystrice. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí obec organizuje Rozprávkový les a v zime nevynechá ani Mikuláša. Pripomína si tiež jubilantov a pri príležitosti Mesiaca úcty k starším pripravuje i stretnutia s dôchodcami.
Ilustračné foto. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Podľa informácií z obecného úradu osobitné miesto v kalendári podujatí má Deň ľudových tradícií, ktorý v spolupráci s obcou organizuje občianske združenie Králická tiesňava. Jeho cieľom je občanom, ale najmä mladým priblížiť pôvodné ľudové tradície. V priestoroch kultúrneho domu si návštevníci môžu pozrieť výstavu starodávnych ľudových predmetov a pracovných nástrojov, ktoré v minulosti používali naši predkovia v domácnostiach.V tomto roku bola súčasťou Dňa ľudových tradícií súťaž vo varení štiarcu. Zúčastnili sa na nej i susedné obce. Toto jedlo sa nielen kedysi, ale aj v súčasnosti často varí. Je to tradičné banícke jedlo, ktoré kedysi fárajúcich chlapov nasýtilo na celý deň. Základom sú uvarené zemiaky a hrubá múka, z ktorých sa vymieša cesto a potom sa trhá na kúsky. Každá dedina má však svoj vlastný recept, ako ho čo najlepšie pripraviť.
Obec má vynovený dom smútku i detské ihrisko, strážia ju kamery
Obyvatelia obce Králiky v okrese Banská Bystrica sa v tomto roku dočkali rekonštrukcie domu smútku, ale aj vybudovania detského ihriska. Aj to zrejme zavážilo, že v novembrových komunálnych voľbách si výraznou väčšinou hlasov (vyše 60 percent) do čela obce opäť zvolili starostu Ivana Škamlu (Smer-SD). O tento post sa uchádzali aj piati nezávislí kandidáti.
Ako uviedol staronový starosta Králik, vo volebnom období 2011 až 2014 sa v obci podarilo úspešne zrealizovať viaceré projekty. Obecný úrad, miestnu školu i nový dom smútku "stráži" kamerový systém, na ktorý v rámci prevencie kriminality dostali dotáciu z ministerstva vnútra. V Základnej škole s materskou školou, ktorej zriaďovateľom je obec, sa im podarilo vymeniť staré okná za plastové a vstupné dvere. Rekonštrukciou prešla i zasadačka obecného úradu. Ulice označili dopravnými značkami a obec nakúpila aj športové náradie a náčinie pre Športový klub Králiky a školu, k čomu jej pomohla dotácia z úradu predsedu vlády. Obec z vlastných zdrojov zrekonštruovala aj pálenicu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR