Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. marca 2015

Zotavovanie globálnej ekonomiky je príliš pomalé, upozorňuje MMF



Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.



Zdieľať
Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP Photo


Naí Dillí 16. marca (TASR) - Zotavovanie globálnej ekonomiky je aj naďalej "príliš pomalé, krehké a nerovnomerné". Vyhlásila to dnes generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, ktorá zároveň označila rozdielnu finančnú politiku centrálnych bánk v USA a Európe za riziko, ktoré môže spôsobiť výkyvy na finančných trhoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Lagardeová zároveň potvrdila prognózu MMF a očakáva, že sa výkon svetovej ekonomiky tento rok zvýši o 3,5 % a na budúci rok o 3,7 %. To je slabšie tempo rastu, ako by mohlo globálne hospodárstvo dosiahnuť šesť rokov po skončení krízy, konštatovala šéfa fondu v prejave počas návštevy indickej metropoly Naí Dillí.

Čo sa týka vyhliadok svetovej ekonomiky, nízke ceny ropy a nízke úrokové sadzby centrálnych bánk ich zlepšujú, ale zároveň viaceré rizikové faktory, ktoré stále pretrvávajú, môžu ohroziť jej zotavovanie.

Spomedzi veľkých vyspelých ekonomík si solídne tempo rastu udržujú len americká a britská, zatiaľ čo hospodárstvo eurozóny a Japonska sa zotavujú len pomaly, aj keď sa objavujú prvé náznaky ich oživenia. Z rozvíjajúcich sa štátov Čína smeruje k udržateľnému rastu, ale Rusko a Brazília sa prepadajú do recesie, iba India predstavuje svetlú výnimku. Výkon jej hospodárstva stúpa vďaka reformám. Podľa MMF sa hrubý domáci produkt (HDP) Indie v tomto roku zvýši o 7,2 % a na budúci rok má vzrásť o 7,5 %. India sa tak stane najrýchlejšie expandujúcou veľkou ekonomikou.

Najväčšie riziko pre zotavovanie globálnej ekonomiky tak predstavuje "asynchrónna" menová politika centrálnych bánk vyspelých štátov. Zatiaľ čo americká a britská centrálna banka sa už dostali do fázy normalizácie menovej politiky a pripravujú sa na zvýšenie úrokových sadzieb, Japonsko a eurozóna pokračujú v politike stimulov a stupňujú podporu hospodárstva. A hoci ide o dobre riadený proces, môže mať za následok nestabilitu na finančných trhoch.

Druhým vážnym rizikom pre eurozónu a Japonsko je dlhšie obdobie nízkej inflácie, ktoré im sťaží snahu o redukciu nezamestnanosti a dlhov a zvyšuje hrozbu recesie a deflácie.

A do tretice, zotavovanie vyspelých aj rozvíjajúcich sa ekonomík môže ohroziť i silný dolár, zvýšenie úrokových sadzieb v USA a nestály tok kapitálu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy ďalej klesajú,americká dosiahla najnižšiu úroveň za 6 rokov
<< predchádzajúci článok
Kyjev chce ďalšie sankcie, ak Moskva nebude dodržiavať minskú dohodu