Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. marca 2017

Zoo odrezáva nosorožcom rohy, aby ich uchránila pred pytliakmi



Na snímke biely nosorožec.



Zdieľať
Na snímke biely nosorožec. Foto: TASR/AP
 
Praha 21. marca (TASR) - Zoologická záhrada Dvůr Králové nad Labem nenechala nič na náhodu a začala odrezávať svojim 21 nosorožcom rohy. Je to jedno z bezpečnostných opatrení, ktorým sa zoo snaží znížiť riziko prípadného útoku. Reaguje tak na incident vo francúzskej zoo Thoiry, kde pytliaci začiatkom marca kvôli rohovine zabili nosorožca a odrezali mu roh. Informácie dnes priniesol spravodajský portál Českej televízie (ČT).


Rohy nosorožcov sú v Ázii pokladané za liek, ktorý lieči všetko od rakoviny, nádchy a horúčky až po vysoký krvný tlak, následky nadmernej konzumácie alkoholu, impotenciu a ďalšie ťažkosti. Preto pytliaci zabíjajú nosorožcov v Afrike a po celom svete.

Útok v Thoiry zo začiatku marca bol varovaným signálom pre ošetrovateľov zvierat v zoologických záhradách, že pytliactvo a zabíjanie sa už rozšírili aj mimo územia Afriky a Ázie.

"Rozhodnutie odstrániť rohy našim nosorožcom nebolo jednoduché. Riziko, ktorému tieto zvieratá čelia nielen vo voľnej prírode, ale už aj v zoologických záhradách, je však príliš vysoké a ich bezpečnosť je pre nás na prvom mieste. Nosorožce bez rohu sú nepochybne lepším variantom než zabité nosorožce," vyhlásil Přemysl Rabas, riaditeľ zoo Dvůr Králové, ktorá sa nachádza 110 kilometrov od Prahy.

Iné opatrenia nemusia pytliakov odradiť tak dobre ako skutočnosť, že v zoo už nie sú žiadne nosorožce s rohovinou, dodal Rabas.

Ako prvému odstránili rohovinu samcovi nosorožca bieleho južného, desaťročnému Pamirovi. Najprv ho uspali a zákrok, ktorý viedol skúsený veterinár spolu s tímom špecialistov z dvorskej zoo, trval necelú hodinu. Počas neho nenastali žiadne komplikácie, uviedol kurátor nosorožcov Jiří Hrubý.

V zoo Dvůr Králové žije v súčasnosti až 21 nosorožcov. Postupne skrátia rohy všetkým, u ktorých je to potrebné. Samec Natal si napríklad obrusuje rohy sám, takže sa zákroku vyhne.

Zoo Dvůr Králové neodstraňovala rohy prvýkrát. Skracuje ich aj kvôli bezpečnosti zvierat pri transportoch alebo z iných zdravotných dôvodov. Zákrok je úplne bezbolestný, lebo rohy nosorožca pripomínajú zlepené chlpy či nechty a majú aj rovnaké zloženie - nenachádza sa v nich žiadne živé tkanivo. Navyše, odstránenie nie je nezvratné a rohy zvieratám dorastajú.

Odstránené rohy záhrada uskladní na bezpečnom mieste mimo areálu. Jednou z možností je aj to, že ich budú ničiť demonštratívne. Pred troma rokmi už táto zoo spálila 53 kilogramov rohov nosorožcov.

Rohy nosorožcov skracovala minulý týždeň aj senegalská prírodná rezervácia Bandia, kde pomáhali práve odborníci zo zoo Dvůr Králové. Opatrenie ohlásila v Európe tiež belgická zoo Pairi Daiza.

O rohy majú záujem predovšetkým krajiny vo východnej Ázii ako Vietnam a Čína, kde veria v ich údajné liečivé účinky. Predaj a nákup rohov nosorožcov bol na celom svete zakázaný v roku 1977, pripomenul portál ČT.

Na čiernom trhu môže stáť kilogram rohoviny v prepočte 1,5 milióna českých korún (55.500 eur). Česko je podľa odborníkov križovatkou pašerákov, do nelegálneho obchodu sú v ČR totiž zapojené vietnamské syndikáty.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Denný boj o vodu ovplyvňuje životy miliónov Afričanov
<< predchádzajúci článok
Spolok slovenských spisovateľov usporiadal vydavateľský deň