Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. mája 2017

Zomrela Božena Fuková hlasujúca v roku 1968 proti legalizácii okupácie



Božena Fuková, ktorá po augustovej okupácii niekdajšieho Československa v roku 1968 hlasovala ako jedna z iba štyroch zákonodarcov Národného zhromaždenia v Prahe proti zmluve o ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 22. mája (TASR) - Božena Fuková, ktorá po augustovej okupácii niekdajšieho Československa v roku 1968 hlasovala ako jedna z iba štyroch zákonodarcov Národného zhromaždenia v Prahe proti zmluve o "dočasnom pobyte" sovietskych vojsk na území bývalej ČSSR, už nie je medzi živými. Zomrela 18. mája vo veku 82 rokov, informovala Nadácia Charty 77 s tým, že pohreb zosnulej sa uskutoční v rodinnom kruhu.


Rodáčka z Bystričian v okrese Prievidza, ktorá od januára 1967 pôsobila v Ústave riadenia v Prahe a bola členkou tímu okolo Otu Šika venujúceho sa ekonomickým reformám, bola počas normalizácie prenasledovaná, prišla nielen o zamestnanie, ale aj o politické funkcie v rámci KSS, sa do parlamentu na krátky čas vrátila už ako nestraníčka v roku 1990.

Pri inkriminovanom hlasovaní sa proti zmluve uzavretej v Moskve vyslovili iba niekdajší predseda ÚV Národného frontu František Kriegel (1908-1979), ktorý ako jediný z predstaviteľov ČSSR odmietol tzv. Moskovský protokol podpísať už v ruskej metropole, ďalej dlhoročný šéf československej telovýchovy a olympijského výboru František Vodsloň (1906-2002) a Gertruda Sekaninová-Čakrtová (1908-1986).

Fuková, ktorá mala v čase osudového rozhodnutia 33 rokov a bola mamičkou malej dcérky, podľa vlastných slov o zmene postoja neuvažovala ani v ťažkom životnom období, počas normalizácie. Absolventka Vysokej školy ekonomickej v Bratislave sa spolupodieľala po spoločenských zmenách v bývalom Československu, keď žila naďalej v Prahe, na práci komisie pre odchod sovietskych vojsk z územia krajiny.

Božena Fuková bola laureátkou vysokých štátnych vyznamenaní - Radu Ľudovíta Štúra (2006), ktorý jej udelil vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič, vyznamenania Zlatá lipa (2008) od vtedajšej českej ministerky obrany Vlasty Parkanovej, Ceny Františka Kriegela (2014), ktorú udeľuje Nadácia Charty 77, ako aj medaily Za statočnosť (2014), ktorú jej udelil prezident ČR Miloš Zeman.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na mapu slovenských festivalov sa vracia Zvuk for Štiavnica
<< predchádzajúci článok
Tretí ročník festivalu AsynChronie prinesie tvorbu mladých skladateľov