Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2017

Zomrel zakladateľ firmy Roland, ktorá uviedla legendárny bicí automat



Ilustračná fotografia.



Zdieľať
Ilustračná fotografia. Foto: TASR
Tokio 2. apríla (TASR) - Vo veku 87 rokov zomrel vo sobotu japonský inžinier Ikutaro Kakehaši, zakladateľ spoločnosti Roland Corporation, ktorá na trh uviedla legendárny programovateľný bicí automat TR-808, čím zmenila tvár modernej hudby, a pod značkou Roland aj mnoho ďalších hudobných nástrojov: klávesových i syntetizátorov.


Kakehaši sa v roku 2013 stal nositeľom prestížnej hudobnej ceny Grammy za svoj prínos do technológie elektronickej hudby.

V roku 2015 sa programovateľný bicí automat Roland TR-808 Rhythm Composer stal námetom pre dokumentárny film, v ktorom okrem iných účinkoval aj Pharrell Williams, Fatboy Slim a Phil Collins. Collins tento nástroj využil vo svojom hite Another Day In Paradise.

Tento nástroj sa používa najmä v elektronickej hudbe, hip hope, R&B, drum and bass, acid house a v západnej hudbe 80. rokov.

Roland TR-808 sa vyrábal v rokoch 1980-84 a obsahoval rad zvukov reprezentujúcich bicie nástroje, napr. basový bubon, malý bubon konga, činely, perkusie a mnoho ďalších. Hudobníci si ich mohli usporiadať do rytmických celkov a jednotlivé zvuky ďalej modifikovať. Vďaka tomu bolo možné dosiahnuť extrémne nízkofrekvenčné zvuky a vytvoriť tak unikátne hlboké basy a plechové údery.

Hudobní kritici a teoretici uvádzajú, že bez tejto "kultovej mašiny" by možno nikdy nevznikol hip hop, rap, funk, acid, drum and bass, jungle či techno.

Tommy Snyder, vývojár spoločnosti Roland, ktorý bol Kakehašiho kolegom takmer 40 rokov, uviedol, že jeho "priateľ Taro" bol "super zábavnou, úžasnou a nadanou ľudskou bytosťou a jeho príspevok pre oblasť hudobných nástrojov a hudby zasiahol do životov miliónov ľudí na celom svete".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SEPS plánuje počas desiatich rokov investovať 694,4 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Donald Trump sa snaží sťažiť dovoz do USA