BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - V nemocnici v novozélandskom Aucklande v piatok ráno miestneho času zomrel Sir Edmund Hillary, ktorý spolu s nepálskym šerpom Tenzingom Norgayom ako prvý pokoril Mount Everest. Na znak žiaľu za jedným z najväčších dobrodruhov 20. storočia klesla v piatok na pol žrde aj novozélandská vlajka na antarktickej Scottovej základni.
V Nepále jeho priatelia Šerpovia zapálili maslové kahance a v kláštoroch dali odslúžiť budhistické modlitby za horolezca, ktorý bol podľa nich veľkým filantropom a priateľom Nepálu. Hillary v roku 2003 získal čestné občianstvo Nepálu za svoju pomoc nepálskym ľuďom. "Legendárny horolezec, dobrodruh a filantrop je asi najznámejším Novozélanďanom aký kedy žil, no v prvom rade to bol ten najrýdzejší Kiwi," povedala v piatok novozélandská premiérka Helen Clark, keď oznamovala jeho úmrtie. Hillary pokoril najvyššiu horu sveta v roku 1953. Svojim priateľom vtedy povedal: Tak sme toho bastarda dostali!"
Hillary, ktorý sa narodil 20. júla 1919 v Aucklande, viedol obyčajný život až do svojich 33 rokov, keď pokoril Everest. Včelára žijúceho neďaleko Aucklandu vysokého 1,83 metra vybral vedúci britskej expedície John Hunt na posledný útok na Everest pre jeho skúsenosti z Himalájí a neuveriteľnú silu a energiu. Šerpu Tenzinga vybrali za jeho partnera. Na Mount Everest vystúpili ako prví ľudia 29. mája 1953 o 11:30. O tom, kto urobil prvý krok, obaja celé roky mlčali, no po Tenzingovej smrti v roku 1986, Hillary povedal, že on bol na vrchole prvý a Tenzing ho nasledoval. Osemdesiatosemročný Hillary dostal infarkt, ktorému podľahol v aucklandskej nemocnici. Zdravotné problémy mal už dlhšie a podľa miestnych médií mal zápal pľúc.
Najväčšiu časť svojej energie v nasledujúcich rokoch po dobytí Everestu, popri mnohých výpravách venoval pomoci nepálskym ľuďom. Jeho Himalaya Trust vyzbieral ročne asi 250-tisíc amerických dolárov (v prepočte približne 5,7 milióna slovenských korún) a pomohol tak postaviť 26 škôl, dve nemocnice, letisko a poskytoval školné deťom šerpov.
SITA