Jan Krugier, obchodník s umením, ktorý prežil Osvienčim a zbieral diela známych umelcov, aby sa dokázal vyrovnať so spomienkami na nacistickú éru, zomrel vo veku 80 rokov. Príčinou bola infekcia. ...
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Jan Krugier, obchodník s umením, ktorý prežil Osvienčim a zbieral diela známych umelcov, aby sa dokázal vyrovnať so spomienkami na nacistickú éru, zomrel vo veku 80 rokov. Príčinou bola infekcia. Krugier zomrel v sobotu vo svojom dome v Ženeve v prítomnosti rodiny a blízkych priateľov, informovala riaditeľka ženevskej galérie Evelyne Ferlay. Pochovali ho v utorok na súkromnom pohrebe.
Jan Krugier sa narodil v židovskej rodine v poľskej Radome v roku 1928. Jeho otec bol zberateľ umeleckých diel a mladý Krugier sa začal zaujímať o umenie už v mladom veku. Keď mal 12 rokov, pridal sa k hnutiu odporu proti nacistickej okupácii. Zatkli ho a prešiel niekoľkými koncentračnými tábormi, vrátane Treblinky, kde sa pokúsil o útek. Chytili ho a odviezli do Osvienčimu. Tu sa jednej noci stal svedkom popravy 8-tisíc ľudí. Na konci vojny sa z koncentračného tábora dostal, ale stratil najbližších rodinných príslušníkov. Prišiel do Švajčiarska, kde ho prijala jedna rodina v Zürichu.
Krugier sa chcel stať maliarom a študoval na zürišskej School for Applied Arts. Potom odišiel do Paríža, kde ho priateľ a sochár Alberto Giacometti predstavil v umeleckých kruhoch. Krugier si otvoril vlastnú maliarsku školu, ale skoro si uvedomil, že je ťažké vyžiť z maľovania a učenia. Stal sa obchodníkom s umením a zberateľom umeleckých diel. "Zberateľstvo je niečo ako psychoterapia," povedal Krugier v rozhovore v roku 1999. V roku 1962 otvoril v Ženeve svoju prvú galériu, o 15 rokov ďalšiu v New Yorku. Špecializovali sa na umenie 19. a 20. storočia a prešli nimi diela Marca Chagalla, Francisa Bacona, Balthusa, Alexandra Caldera, Edgara Degasa a Henriho Matissa. Krugier sa stal exkluzívnym agentom pre kolekciu Picassových diel, ktoré zdedila umelcova vnučka.
SITA/AP