Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. septembra 2005

Zomrel lovec nacistov Simon Wiesenthal.





Zdieľať
Možno si zopár ľudí vydýchlo. Väčšina však smúti alebo sa aspoň na chvíľu zamyslí. Včera v spánku zomrel vo veku 96 rokov vo Viedni neúnavný lovec nacistov Simon Wiesenthal. 
„Myslím, že sa na neho bude spomínať ako na svedomie holokaustu. Svojím spôsobom sa stal stálym reprezentantom obetí holokaustu, odhodlaný predviesť páchateľov najväčšieho zločinu pred spravodlivosť,“ vyhlásil rabín Marvin Hier z pobočky Strediska Simona Wiesenthala v americkom Los Angeles.
Wiesenthal sa narodil 31. decembra 1908 v niekdajšom Rakúsko-Uhorsku v mestečku Bučač neďaleko Ľvovu (dnes na území Ukrajiny). Študoval v Prahe a Varšave. Pred druhou svetovou vojnou pôsobil ako architekt. Potom, čo prežil vojnu v nacistických koncentračných táboroch, kde stratil 89 príbuzných, zasvätil celý svoj život prenasledovaniu nacistických zločincov. Rozhodol sa tak hneď potom, ako ho z rakúskeho tábora Mauthausen oslobodili americkí vojaci.
„Pamäť nie je pomsta“ a „Keď sa história bude pozerať späť, chcem, aby ľudia vedeli, že nacisti nedokázali zabiť milióny ľudí a zbaviť sa zodpovednosti,“ zneli známe Wiesenthalove výroky. Vďaka jeho práci skončilo pred súdmi 1 100 predstaviteľov nacistického režimu. Azda najznámejším, prípadom jeho úsilia bol nacistický zločinec Adolf Eichmann. V roku 1960 tohto bývalého veliteľa SS agenti izraelskej tajnej služby Mossad uniesli z Argentíny, v Izraeli ho neskôr odsúdili a obesili.
„Mal 190 centimetrov, a keď oslobodili tábor Mauthausen mal iba 38 kíl,“ vraví slovenský novinár Pavol Minárik, ktorý sa so Wiesenthalom viac ráz stretol. „Chodil za všetkými, ktorí koncentrák prežili a spisoval ich osudy. Vojaci si mysleli, že je blázon. Tá energia v ňom bola vždy.“
Lovec nacistov si počas svojho života narobil aj veľa nepriateľov. Nielen neonacistov, ale napríklad aj bývalého rakúskeho kancelára Bruna Kreiskeho, ktorý bol sám Židom. Obvinil ho, že v koncentráku spolupracoval s nacistami, aby prežil. Hlavybolenie spôsoboval aj exprezidentovi alpskej republiky Kurtovi Waldheimovi, ktorého viac ráz vyzval, aby odstúpil. Vyčítal mu jeho nacistickú minulosť.
„Pýtal som sa ho, prečo je v Rakúsku,“ hovorí P. Minárik. „Nacizmus sa zrodil práve tu, nikto o tom nechce počuť, ale ja im to bez zovšeobecňovania pripomínam,“ odpovedal mi Wiesenthal, spomína slovenský novinár.
„Konal v mene šesť miliónov ľudí, ktorí sa už nemohli brániť,“ vyhlásil hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Mark Regev. To asi najlepšie vystihuje Wiesenthalovo úsilie. 

(am, SITA, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mečiar : Splatil som Elektru!
<< predchádzajúci článok
Obetiam hurikánu implantujú čipy