Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2013

Zomrel László Csatáry, ktorý bol v SR odsúdený za vojnové zločiny



Vo veku nedožitých 99 rokov zomrel v Budapešti vojnový zločinec László Csatáry. Informoval o tom dnes maďarský denník Bors, ktorému túto správu potvrdil Csatáryho ...



Zdieľať
Laszló Csatáry Foto: TASR/AP Photo
Budapešť 12. augusta (TASR) - Vo veku nedožitých 99 rokov zomrel v Budapešti vojnový zločinec László Csatáry. Informoval o tom dnes maďarský denník Bors, ktorému túto správu potvrdil Csatáryho obhajca Gábor Horváth.


Podľa informácií Borsu zomrel Csatáry v sobotu v nemocnici hlavného mesta, kde podľahol zápalu pľúc.

Košický Krajský súd mal rozhodnúť 26. septembra o zaradení odsúdeného Csatáryho do ústavu na výkon doživotného väzenia. Csatárymu, ktorý žil v Budapešti, boli pripisované vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny.

Pôvodne mal súd o spôsobe výkonu trestu pre Csatáryho rozhodnúť 11. júla, odsúdený na doživotie sa však na košický súd nedostavil a chýbala aj poštová návratka o doručení predvolania.

Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 uložil Csatárymu v jeho neprítomnosti trest smrti. Senát Krajského súdu v Košiciach 31. januára 2013 zmenil tento trest na doživotné väzenie.

Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde mnohých z nich v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili. Čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.

Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997. O tom, že hľadaný vojnový zločinec býva v Budapešti, informoval vlani v lete britský denník Sun.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tesco a Next vraj znevýhodňujú britských zamestnancov
<< predchádzajúci článok
Sopka Šiveluč na Kamčatke vychrlila sedemkilometrový stĺp popola