Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júla 2013

Zomrel Ján Košút, jeden z posledných pamätníkov stalinských gulagov



Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel v piatok 19. júla 2013 po ťažkej chorobe jeden z posledných pamätníkov stalinských gulagov a čestný predseda Sekcie násilne odvlečených Svetového združenia bývalých ...



Zdieľať
Bratislava 20. júla (TASR) - Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel v piatok 19. júla 2013 po ťažkej chorobe jeden z posledných pamätníkov stalinských gulagov a čestný predseda Sekcie násilne odvlečených Svetového združenia bývalých československých politických väzňov Ján Košút. Oznámilo to dnes Svetové združenie bývalých československých politických väzňov.

Ján Košút ako jeden z mála, ktorý prežil gulag, pri Pamätnej tabuli násilne odvlečeným do gulagov v bývalom Sovietskom zväze na nútené práce. Foto: TASR/Michal Svítok

Na stránke združenia sa uvádza, že Ján Košút sa narodil 26. augusta 1926 vo Vígľaši neďaleko Zvolena. Ľudovú školu vychodil v rodisku, na gymnáziu študoval vo Zvolene. Tesne pred koncom 2. svetovej vojny bol zmobilizovaný. Po odpútaní sa od útvaru prešiel cez front domov - do Zvolenskej Slatiny, kde ho neskôr 17. apríla 1945 ako civilnú osobu zadržali sovietske orgány NKVD.

Ako devätnásťročného študenta ho spolu s tisíckami iných Slovákov odvliekli do stalinských koncentračných táborov. Ako väzeň číslo Ž - 602 pracoval osem rokov a osem mesiacov v polárnej oblasti ZSSR a na Sibíri. V roku 1953, po rehabilitácii Najvyšším súdom ZSSR, sa Ján Košút vrátil ako 27-ročný na Slovensko, kde kádrovo znemožnený pracoval prevažne vo výrobných podnikoch až do odchodu do dôchodku.

Jeho kniha Cez červený očistec sa dostala do rúk čitateľom s nemalým oneskorením. Pôvodne mala vyjsť v Mníchove s nadpisom IN TEMPESTATE SECURITAS. Rukopis spomienok na sovietske trestanecké tábory JAGRINLAG A OZERLAG sa však vrátil na Slovensko a trvalo takmer päť rokov, kým sa pre knihu CEZ ČERVENÝ OČISTEC našiel slovenský vydavateľ. Knihu vydala v roku 1995 v obmedzenom náklade Slovenská asociácia násilne odvlečených. V roku 2009 vydalo vydavateľstvo Mladá Detva rozšírené a doplnené vydanie.

Ján Košút obetavo a aktívne pracoval v prospech obetí stalinizmu aj vo vysokom veku. Od roku 2006 bol čestným predsedom Sekcie násilne odvlečených - Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Halušky fest v Tureckej navštívilo 4000 milovníkov halušiek
<< predchádzajúci článok
Kamenné námestie patrilo Pikniku pod paulovniou