![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
30. decembra 2018
Zomrel francúz Georges Loinger, zachránil desiatky židovských detí
Ilustračná snímka
Zdieľať

Loinger sa narodil 29. augusta 1910 v Štrasburgu do rodiny ortodoxných Židov. V roku 1940 sa dostal ako vojnový zajatec do Bavorska, kde mu doručili list od jeho manželky, ktorá v neobsadenej časti Francúzska spravovala domov so 125 židovskými deťmi; ich rodičia boli v roku 1938 zatknutí v hitlerovskom Nemecku. Loingerovi sa podarilo utiecť späť do Francúzska a dostať sa až k manželke do obce La Bourboule ležiacej v departemente Puy-de-Dômey.
Zo strachu pred zatýkaním manželia potom poslali deti do zariadení dobročinnej organizácie OSE (Oeuvre de Secours aux Enfants) alebo do iných rodín.
Predpokladá sa, že Loinger, inak talentovaný športovec a bratranec slávneho míma a člena odboja Marcela Marceaua, zachránil najmenej 350 židovských detí. Rôznymi spôsobmi ich v malých skupinách prepašoval do Švajčiarska cez slabo chránené hranice s Francúzskom. Napríklad ich obliekol ako smútiacich a odviezol na cintorín, ktorého múr stál tesne pri francúzskej strane hranice. Deti potom múr pomocou rebríka preliezli.
V rokoch 1942-44 bol Loinger členom odbojovej organizácie Garel. Po vojne pomáhal ľuďom, ktorí prežili holokaust, pri ceste do Palestíny. Bol predsedom Združenia Židovského odporu Francúzska (ARJF) a veliteľom Čestnej légie. V roku 2013 ho vo veku 102 rokov prijal vtedajší izraelský prezident Šimon Peres. O svojom živote napísal Loingre niekoľko kníh.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR