Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. januára 2016

Zomrel dlhoročný pracovník Slovenskej televízie Vladimír Dubecký



Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel vo štvrtok 21. januára Vladimír Dubecký, dlhoročný pracovník Slovenskej televízie a milovník filmov, na ktorého dramaturgii ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 22. januára (TASR) - Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel vo štvrtok 21. januára Vladimír Dubecký, dlhoročný pracovník Slovenskej televízie a milovník filmov, na ktorého dramaturgii vyrástli celé generácie filmových a televíznych tvorcov. V čase normalizácie boli jeho študijné projekcie oázou slobody a kvalitného kinematografického umenia.


Úmrtie potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční vo štvrtok 28. januára o 11.00 h v bratislavskom krematóriu.

Vladimír Dubecký sa narodil 19. augusta 1929 v meste Gbely. Vyštudoval učiteľskú akadémiu, po krátkom pôsobení ako učiteľ a referent na Novej scéne v Bratislave sa v roku 1959 zamestnal v Československej televízii, kde pracoval až do roku 1992 na viacerých vedúcich pozíciách a externe pôsobil aj ako pedagóg na odbore televíznej produkcie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V jeho profesionálnej činnosti bola najvýznamnejšou realizácia odborných filmových projekcií pre tvorivých a umelecko-realizačných pracovníkov televízie, ktoré organizoval 23 rokov počas pôsobenia v televízii a neskôr i v dôchodkovom veku.

Študijné filmové projekcie, ktoré sa v čase normalizácie stali vyhľadávaným podujatím nielen medzi pracovníkmi televízie, ale aj záujemcami o filmové umenie z iných kultúrnych oblastí, vznikli vďaka iniciatíve Vladimíra Dubeckého v roku 1967. Uvádzali celovečerné diela významných režisérov, snímky ocenené na udeľovaní Oscarov i na festivaloch v Cannes, Benátkach či v Berlíne, vrátane trezorových filmov domácej produkcie. K celovečerným filmom neskôr pribudli krátke snímky slovenských i českých tvorcov, medzi nimi napríklad diela Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska, Martina Hollého, z ktorých mnohé boli zakázané alebo sa oficiálne nemohli premietať. Projekcie neskôr prerástli rámec televízie a konali sa až do roku 2003 postupne vo viacerých bratislavských kinách. Zúčastňovali sa ich významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života a v čase ideologicky obmedzenej oficiálnej ponuky kín udržiavali kontakt s vyspelou kinematografiou a formovali mnohých filmových a televíznych tvorcov.

Vladimír Dubecký dokázal projekcie umelecky hodnotných a významných diel svetovej kinematografie realizovať vďaka svojej profesionalite a organizačnej zdatnosti. "Tie projekcie boli jedinečné, mali príchuť niečoho utajeného a zároveň zakázaného. Bolo skoro až vecou prestíže dozvedieť sa čas, miesto a preniknúť tam. Vytvárali možnosť vidieť úžasné filmy, ktoré sa za socializmu nikdy verejne neuvádzali a každému z nás pomáhali pochopiť kontext vtedajšej svetovej, nie-komunistickej kinematografie," povedal pre mesačník Film.sk pri príležitosti 80. narodenín Vladimíra Dubeckého filmový teoretik Martin Ciel. Niektoré z projekcií sa konali u Dubeckého priamo doma na súkromnej premietačke. Podľa filmového historika Richarda Blecha, "bol to najlepší 'filmový klub' v Bratislave. Vďaka pánovi Dubeckému som spolu s desiatkami, možno stovkami iných, videl všetko, čo mnohí nevideli alebo videli iba po rokoch v retrospektívach".

Vladimír Dubecký je držiteľom Krištáľového srdca vďaky, ktoré mu v roku 2009 udelila spoločnosť Ferdinanda Martinenga za morálny postoj a zásluhy vykonané pre pracovníkov divadla, televízie a filmu. Vladimír Dubecký, otec generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu Petra Dubeckého, bol čestným členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V bojnickej zoo zachránili mladú labuť,narazila do elektrických drôtov
<< predchádzajúci článok
Vo veku 86 rokov zomrel dramaturg Vladimír Dubecký