Od pondelka večera vejú na rakúskom parlamente, úrade prezidenta a sídle spolkového kancelára čierne zástavy. Za bývalým rakúskym sociálnodemokratickým kancelárom (SPÖ) Fredom Sinowatzom, ktorý ...
BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) - Od pondelka večera vejú na rakúskom parlamente, úrade prezidenta a sídle spolkového kancelára čierne zástavy. Za bývalým rakúskym sociálnodemokratickým kancelárom (SPÖ) Fredom Sinowatzom, ktorý v pondelok popoludní zomrel vo veku 79 rokov, smútia aj politickí súperi. Zástupcovia súčasnej opozície pripúšťajú, že to na poste kancelára nemal ľahké, uvádza rakúska televízia ORF. Sinowatz, ktorý stál na čele vlády v rokoch 1983-1986, si rešpekt získal predovšetkým ako minister školstva. Pripisujú sa mu zásluhy o vytvorenie rovnakých príležitostí v školstve, demokratizáciu školy a rozvoj liberálneho ducha a kultúrneho ovzdušia. Mal nevďačnú úlohu, že post predsedu vlády prevzal po legendárnom Brunovi Kreiskom. Koalícia jeho strany so Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ) nebola obľúbená, do jeho funkčného obdobia spadali konfrontácie okolo výstavby elektrárne na Dunaji pri Hainburgu. Jeho politickú kariéru zatienili tiež kauzy Waldheim a Noricum, za ktoré sa dostal pred súd. Po zvolení Kurta Waldheima za prezidenta (ÖVP) v roku 1986 odovzdal funkciu Franzovi Vranitzkému.
Súčasný spolkový kancelár Alfred Gusenbauer Sinowatza označil za veľkého Rakúšana, ktorý prispel k premene krajiny na moderný štát. Sinowatz, ktorý sa narodil 5. februára 1929, sa ku koncu života venoval historickým štúdiám. Posledné dva týždne strávil v nemocnici a ani operácia srdca mu život nezachránila. Zomrel vo svojom rodisku Neufeld na východe Burgenlandu.
SITA