Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2012

Zo šarišských prameňov sú prekvapivo pitné iba dva



Zo 14 prírodných prameňov a studničiek v okolí Prešova sú pitné iba dva. Bez rizika sa verejnosť môže napiť vody z prameňa vo Veľkom Šariši smerom k hradu a na Cemjate z menej známeho prameňa ...



Zdieľať
madeira PREŠOV 25. októbra (WEBNOVINY) – Zo 14 prírodných prameňov a studničiek v okolí Prešova sú pitné iba dva. Bez rizika sa verejnosť môže napiť vody z prameňa vo Veľkom Šariši smerom k hradu a na Cemjate z menej známeho prameňa Diana.


Takýto stav zistili členovia Občianskeho združenia Živá Zem, ktorí v okolí zhruba 25 kilometrov od Prešova realizovali projekt Hľadá sa čistá voda. Vzorky vody robil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove.

Štatutár OZ Živá Zem Štefan Adamčík pre agentúru SITA povedal, že pri prameňoch umiestnili popisné tabule s označením, či ide o pitnú, či nepitnú vodu. Na ich webstránke je zverejnený podrobný rozbor vody každého z kontrolovaných prameňov aj s informáciou o jednotlivých zložkách vo vode.

Ukázalo sa, že nepitné sú všetky pramene, z ktorých si ľudia s obľubou brali vodu aj domov, lebo ide o mineralizované pramene s príjemnou chuťou.

Dnes pri najznámejších prameňoch, ako sú Kvašná voda, šťavica na Sigorde, Zlatej Bani, v Lačnove, obidva pramene na Borkúte, na Cemjate žriedlo pri hudobnom altánku, prameň pod Kapušianskym hradom, pri chate Sova v Slanských vrchoch nájdu turisti tabuľku s označením, že ide o nepitnú vodu.

Video: V šariškom regióne sú zo 14 prírodných prameňov pitné iba dva


Adamčík uviedol, že práve sa končiaci projekt bol svojim spôsobom výnimočný. „Doteraz sme nezaevidovali žiadny monitoring kvality prameňov v takomto rozsahu, pričom ľudia ich ako zdroj pitnej vody využívajú veľmi často. Žiaľ, musíme konštatovať, že sa aj u nás, podobne ako inde vo svete, potvrdili varovné signály odborníkov, pretože pitnej vody ubúda,“ doplnil Adamčík.

Táto informácia by mala byť varovaním pre každého, kto si niektorý z prameňov s nepitnou vodou obľúbil. Kontrolované boli najnavštevovanejšie pramene. Zistené výsledky rozborov netreba brať na ľahkú váhu ani podľa vyjadrenia Jany Mýtnikovej, zastupujúcej regionálnej hygieničky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove.

„To, že voda bola dlhodobo používaná a nedošlo pritom k ochoreniu, ešte neznamená, že ide o bezvýznamnú vec. Pravidelní spotrebitelia si môžu vytvoriť toleranciu k patogénnym baktériám, prípadne vírusom, a ak nie je oslabený ich imunitný systém, pitie nevyhovujúcej vody nemusí spôsobiť zdravotné ťažkosti. Horšie sú však na tom deti, tehotné ženy, starší a chorí, teda ľudia s oslabenou imunitou,“ uviedla.



Podľa jej slov najväčším nedostatkom prírodných prameňov a studničiek je skutočnosť, že nemajú stanovené ochranné pásma. Stupeň ich ochrany je tak oproti zdrojom verejného zásobovania často nedostatočný. Projekt Hľadá sa čistá voda mal aj ďalší rozmer - šírenie osvety na tému potreby zachovania zdrojov pitnej vody v regióne Šariš. Obsahoval prednášky pre žiakov základných a stredných škôl.

Projekt podporila Komunitná nadácia Veľký Šariš z programu Občianska voľba Pivovaru Šariš, pričom na rozbor kvality prameňov na území Prešova prispelo aj mesto Prešov prostredníctvom Technických služieb mesta Prešov. Odborné zázemie pre jeho realizáciu poskytol prešovský regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Adamčík dúfa, že sa podarí zohnať ďalšie financie na kontrolné odbery v budúcom roku, porovnať analýzy a pustiť sa do vytvárania ochranných pásiem, vyčistenia studničiek a úpravy okolia prameňov, čo je dosť individuálny proces pri každom z prameňov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košice chcú väčšiu atraktivitu, otvorili vtáčí chodník
<< predchádzajúci článok
Pavol Paška ocenil osobnosti, ktoré pomohli Slovensku