Znova sprístupnené materiály i diela Rómov a o Rómoch
Od dnes je možné znova študovať domáce i svetové materiály a diela o Rómoch. Znova sú prístupné knižničné fondy InfoRoma. Obsahujú publikácie, archívne dokumenty aj umelecké diela. Ako na ...
BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Od dnes je možné znova študovať domáce i svetové materiály a diela o Rómoch. Znova sú prístupné knižničné fondy InfoRoma. Obsahujú publikácie, archívne dokumenty aj umelecké diela. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu, rómsky kútik bude prístupný prezenčne v priestoroch Informačnej kancelárie Rady Európy na Klariskej ulici v Bratislave. Čoskoro by malo fungovať aj online vyhľadávanie či odborné konzultácie.
Fondy, ktoré od roku 1996 zhromažďovala Nadácia InfoRoma, sa zameriavajú na Rómov na Slovensku a vo svete. V súčasnosti obsahujú viac ako tisíc titulov vrátane periodík. Ide hlavne o profilový fond domácich a zahraničných monografií, krásnej, umeleckej, jazykovednej a učebnicovej literatúry, zborníkov z domácich a zahraničných konferencií a tiež odborných periodík zameraných na otázky súvisiace so životom, jazykom, sociálnymi a kultúrnymi tradíciami Rómov. Fond obsahuje aj základné právne dokumenty, zbierku videokaziet, štatistických informácií a monitoring vybraných denníkov.
Súčasťou zbierkového fondu je aj unikátna súkromná romistická knižnica, ktorá je časťou z pozostalosti po zakladateľke romistiky na Slovensku Emílii Horváthovej, vedúcej Katedry etnológie FiF UK v Bratislave. Obsahuje niekoľko starých a vzácnych tlačí z obdobia začiatku romistického bádania v Európe. Tieto tlače doteraz neboli sprístupnené, boli len laicky uschované a doteraz sa im neposkytla dostatočná odborná starostlivosť.
Rómska literatúra nadväzuje na folklór, zahŕňa hlavne hrdinské rozprávky, rozpravy a piesne písané štýlom magického realizmu. Záujem o tvorbu stúpol až začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Po tomto dátume vznikli aj učebnice a učebné texty v rómčine. Rómsku literatúru odborníci vymedzujú dvoma dátumami - rokmi 1969 a 1989. Od roku 1969 vzniká rómska autorská literatúra, práve vtedy totiž vznikol Zväz cigánov - Rómov, v ich spravodaji Romano ľil sa prvýkrát objavili texty v rómčine. V roku 1971 sa kodifikovala rómčina. Po roku 1989 a páde komunizmu sa otvorila možnosť naplno publikovať. Vysvetlil to Viliam Zeman z Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Medzi najvýznamnejších autorov zaradil Elenu Lackovú, Dezidera Bangu či Katarínu Patočkovú a Jozefa Ravasza. Ďalšiu zmenu zaznamenali Rómovia tento rok, keď sa štandardizoval rómsky jazyk na základe východoslovenského dialektu, kde žije 80 až 85-percent Rómov na Slovensku.
SITA