Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. marca 2015

Znížil sa počet neplatičov, zvýšila sa disciplína pri splácaní dlhov



Klient, ktorý mešká so splátkami úveru, dlhuje dnes banke v priemere o vyše pätinu menšiu sumu, než tomu bolo vlani. Priemerná suma v omeškaní na retailových ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 23. marca (TASR) - Klient, ktorý mešká so splátkami úveru, dlhuje dnes banke v priemere o vyše pätinu menšiu sumu, než tomu bolo vlani. Priemerná suma v omeškaní na retailových úveroch v Sberbank Slovensko sa oproti januáru 2014 znížila na 152 eur. Neplatiči sú zároveň pozadu so splátkami o niečo kratšie ako vlani.


Podľa analýzy všetkých retailových klientov Sberbank Slovensko, ktorí meškajú so splátkou debetu, spotrebného úveru či úveru na bývanie od 0 do 90 dní, sa ukazuje, že neplatiči vstúpili do roka 2015 v lepšej kondícii. V priemere dlhujú 152 eur, čo je o 21 % menej ako v roku 2014. Priemerne meškajú 14,5 dňa, čo je takisto o niečo menej ako vlani. Najvýraznejšie sa medziročne znížila priemerná omeškaná suma na úveroch na bývanie, a to o vyše tretinu. Výrazne, o štvrtinu, sa takisto znížila priemerná čiastka v omeškaní na debetoch, teda kontokorentných úveroch.

"K zlepšeniu situácie pomohlo najmä intenzívnejšie kontaktovanie klientov zo strany banky. Prakticky okamžite po tom, ako meškajú so splátkou, dostanú od nás SMS správu alebo odkaz na telefón, na čo mnohí reagujú tým, že dlh uhradia," komentuje vedúca Adriana Bertóková zo Sberbank Slovensko.

Mínus na účte či spotrebný úver robia, zdá sa, mladým ľuďom do 30 rokov väčšie problémy ako vlani. Na debete meškajú v priemere so sumou 42 eur, čo je o vyše pätinu viac ako minulý rok. Omeškaná suma na spotrebných úveroch stúpla takisto (+ 16 %).

"Mladí si niekedy berú na svoje plecia viac, ako unesú. Hlavným faktorom však v týchto prípadoch zostáva strata práce. No stretávame sa aj s náznakmi podvodných konaní a takzvanými 'profesionálnymi' dlžníkmi, ktorí tvrdia, úver nevzali pre seba, alebo sa tvária, že si vlastne žiadny úver nevzali a nič si nepamätajú,“ opisuje Bertóková. Mladým ľuďom odporúča, aby si pred zadlžením vyskúšali splácanie úveru „na nečisto“ - teda aspoň niekoľko mesiacov odkladali bokom fiktívnu splátku.

V prípade veľkých úverov, teda takých, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou, už mladí ľudia nezaostávajú a v splácaní sa zlepšili.

Oproti roku 2014 sa najviac znížil počet neplatičov medzi staršími ľuďmi nad 61 rokov. Na všetkých typoch úverov zároveň dlhujú v priemere najnižšie sumy a aj tie sa kontinuálne znižujú. Na prečerpaní k účtu sú v omeškaní v priemere 31 eur, čo je o vyše štvrtinu (-26 %) menej ako vlani. Na spotrebných úveroch sú po splatnosti so sumou o 36 % nižšou ako v roku 2014. Podľa Bertókovej starší ľudia sú už viac-menej zabezpečení, a teda je celkovo medzi nimi menšia skupina ľudí s úverom než v iných vekových kategóriách. Zároveň však upozorňuje na nový trend u seniorov a to, že starší ľudia, rodičia, nechajú založiť vlastnú nehnuteľnosť ako zabezpečenie úveru pre ich deti, ktoré úver potrebujú. No ak deti z nejakého dôvodu zrazu na splácanie nemajú, lebo napríklad vložili peniaze do podnikania, ktoré zatiaľ nevynáša, vzniká problém. Rodičia musia úver splácať za deti alebo hľadať náhradné riešenie, aby neprišli o strechu nad hlavou.

TASR informovala Ľubomíra Chmelová zo Sberbank Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prebytok obchodnej bilancie Nemecka dosiahol vlani nový rekord
<< predchádzajúci článok
Ďalšie dve pracovníčky radnice v Z. Moravciach sa vzdali odstupného