Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2014

Znepokojuje nás ohrozenie dodávok ropy a plynu, poznamenal R. Fico



Na snímke prezident SR Ivan Gašparovič (uprostred), predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a predseda Národnej rady SR Pavol Paška (vľavo) počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí k aktuálnej situácii na Ukrajine v ...



Zdieľať
Na snímke prezident SR Ivan Gašparovič (uprostred), predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a predseda Národnej rady SR Pavol Paška (vľavo) počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí k aktuálnej situácii na Ukrajine v Prezidentskom paláci v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok
 
Bratislava 4. marca (TASR) - V poradí druhé zasadnutie Bezpečnostnej rady SR venované situácii na Ukrajine sa v pondelok zaoberalo aj možnosťou, že by ukrajinská kríza ohrozila dodávky ropy a plynu na Slovensko, prípadne tranzit cez našu krajinu do západnej Európy. "Túto situáciu monitorujeme veľmi podrobne, z hľadiska našich vnútroštátnych záujmov nás zaujíma možno najviac," povedal po dnešnom rokovaní rady premiér Robert Fico (Smer-SD).


"Opätovne sme na Bezpečnostnej rade prerokovali zásoby plynu, ropy a ropných výrobkov. Pokiaľ ide o zásoby ropy a ropných výrobkov, Slovensko má v súlade s medzinárodnými predpismi zásoby na 95 dní v plnej prevádzke," povedal predseda vlády. "Pokiaľ ide o plyn, v zásobníkoch je 1,77 mld. metrov kubických, samotné SPP má okolo osemsto miliónov, čo vystačuje na štyri až päť mesiacov, pokiaľ ide o domáce potreby," dodal. Premiér upozornil, že sa pravdepodobne bude otvárať aj otázka reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. "Budeme sa musieť pripraviť aj na diskusiu na túto tému," poznamenal Robert Fico.

"V tajnom režime posilníme výkon na ukrajinskej hranici, aby sme zabránili nelegálnej migrácii cez našu hranicu," dodal. Nejde pritom o obavy z migrantov ukrajinskej národnosti, ale skôr zo západnej Ázie. Stovky takýchto nelegálnych migrantov inej ako ukrajinskej národnosti sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nachádzajú v táboroch na území Ukrajiny a existuje obava, aby sa nepokúsili využiť neprehľadnú situáciu na prechod hranice. "Znížená ochrana, alebo zvýšená miera tolerancie ukrajinských bezpečnostných síl môže spôsobiť, že klasický migračný tok z východných častí Európy, alebo západnej časti Ázie môže začať tiecť vo väčšom počte," dodal.

Pomoc Ukrajine nebude na úkor štátov EÚ, povedal premiér fico

Čo sa týka diskusie o finančnej pomoci Ukrajine, podľa Roberta Fica sa nepočíta s tým, že by išla na úkor rozpočtov členských štátov únie. "Rokuje sa veľmi intenzívne s Medzinárodným menovým fondom, niečo je pripravená urobiť, samozrejme, aj EÚ. Ako dnes povedal podpredseda vlády a minister financií, čistia sa všetky šuplíky, kde sú nejaké peniaze, aby sa vedelo pomôcť, ale nepôjde to na úkor členských štátov EÚ," zdôraznil premiér.

Slovensko podľa neho poskytne liečebné a rehabilitačné kapacity dvadsiatke Ukrajincov, ktorí pri demonštráciách utrpeli zranenia. V siedmych prípadoch absolvujú operácie v Rakúsku a na Slovensku budú pokračovať rehabilitáciou.
Prezident SR Ivan Gašparovič (uprostred), predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a predseda Národnej rady SR Pavol Paška (vľavo) počas tlačovej konferencie po spoločnom stretnutí k aktuálnej situácii na Ukrajine v Prezidentskom paláci v Bratislave v pondelok 3. marca 2014. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Podpredseda Bezpečnostnej rady a minister vnútra Robert Kaliňák konštatoval, že situácia na ukrajinskej hranici je v rôznych štátoch V4 rôzna. "Som rád, že v rámci slovenskej hranice fungujú systémy na oboch stranách. U našich kolegov dochádza k zlyhávaniu tak ochrany zelenej hranice, ako aj k problémom na samotných prechodoch," povedal.

"Rusko - ukrajinské vzťahy sú naďalej napäté s tendenciou eskalovať," uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD). "Ruská federácia hovorí, že má právo ochraňovať ruskojazyčné obyvateľstvo, čo je téza, ktorú nikto nemôže akceptovať," povedal s tým, že úvahy o skutočnej motivácii ruskej strany by nebolo vhodné rozoberať na tlačovej konferencii. "Niet pochýb, že došlo k agresii. Našou prvou prioritou je deeskalovať situáciu," povedal na margo rokovania ministrov zahraničných vecí Európskej únie, o ktorom dnes informoval Bezpečnostnú radu štátu. "Nie je možné, aby sme dovolili ďalšie prelievanie tohto konfliktu na ďalšie južné a východné územia Ukrajiny," zdôraznil minister Lajčák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusko za týždeň premiestnilo na Krym 16.000 vojakov (4. 3. 2014)
 Pentagón zmrazil všetky vojenské kontakty s Ruskom (4. 3. 2014)
 Rusko svojou intervenciou na Ukrajine porušilo medzinárodné právo (3. 3. 2014)
 LAJČÁK: Nie je to v polohe, aby sme dávali na Ukrajinu hotové peniaze (3. 3. 2014)
 Putin navštívil manévre neďaleko hraníc s Fínskom (3. 3. 2014)
 Rusko uskutočnilo manévre s ostrou muníciou v Kaliningradskej oblasti (3. 3. 2014)
 Rusko odsúdilo výroky Johna Kerryho na adresu zásahu na Ukrajine (3. 3. 2014)
 Na Kryme je zhruba 15.000 ruských vojakov (3. 3. 2014)
 Názory Moskvy a Pekingu na situáciu na Ukrajine sa všeobecne zhodujú (3. 3. 2014)
 Obama zdôraznil spojencom nezákonnosť ruskej intervencie na Kryme (3. 3. 2014)



nasledujúci článok >>
Nie sú dôkazy, že by ukrajinskí Rusi boli v ohrození, tvrdí USA
<< predchádzajúci článok
Rusko za týždeň premiestnilo na Krym 16.000 vojakov