Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2016

Znečistené ovzdušie je hlavným zdravotným rizikom v Európe



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Kodaň 23. novembra (TASR) - Napriek zlepšenej kvalite ovzdušia v Európe treba posilniť snahy o riešenie jeho znečistenia pre vysokú cenu, ktorú za to platia ľudia i životné prostredie, upozornila dnes Európska environmentálna agentúra (EEA).


Znečistenie ovzdušia je "tým najväčším environmentálnym zdravotným rizikom v Európe", zdôraznila EEA, ktorá sídli v Kodani. Odhaduje, že so znečisteným ovzduším súviselo v roku 2013 takmer 470.000 predčasných úmrtí v 41 európskych krajinách, informovala tlačová agentúra DPA.

Znečistenie ovzdušia pevnými časticami, prízemným ozónom a oxidom dusičitým spôsobuje alebo zhoršuje dýchacie problémy, ale aj srdcovocievne a rakovinové ochorenia, a skracuje životy, pokračovala EEA. Prízemný ozón je tiež označovaný za vinníka nižších poľnohospodárskych výnosov.

Správa EEA pokrýva obdobie rokov 2000-2014 a využila údaje z monitorovania vo vyše 400 mestách. Napriek zlepšeniam bolo v roku 2014 asi 85 percent obyvateľov miest vystavených znečisteniu ovzdušia pevnými časticami na úrovni, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za škodlivú pre zdravie. Jej štandard je však prísnejší ako štandard EÚ.

"Redukcie emisií viedli k zlepšeniu kvality ovzdušia v Európe, ale nie dostatočnému na to, aby sme sa vyhli neprijateľným škodám na ľudskom zdraví a životnom prostredí," konštatoval vo vyhlásení výkonný riaditeľ EEA Hans Bruyninckx. Dodal, že je potrebné, aby verejné orgány a podniky, ale aj radoví občania a vedci, vyvíjali v tejto súvislosti vyššie úsilie.

Správa definuje znečistenie ovzdušia časticami ako zmes malých čiastočiek a kvapiek obsahujúcu niekoľko zložiek vrátane kyselín, kovov a pôdnych alebo prachových zŕn.

Hlavným zdrojom je spaľovanie uhlia a biomasy v priemyselných či energetických zariadeniach a domácnostiach. Ďalšími zdrojmi znečistenia ovzdušia sú doprava, poľnohospodárstvo a spaľovanie odpadu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VW skončí s dieselovými autami v USA.Zameria sa na SUV a elektromobily
<< predchádzajúci článok
Čečensko zvíťazilo v Národnom hodnotení triezvosti Ruskej federácie