Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. novembra 2013

ZMPS: Daňové licencie budú pre mnohých podnikateľov likvidačné



Zavedenie daňových licencií v navrhovanej výške, o návrhu ktorých v súčasnosti rokuje NR SR, predstavuje obrovskú záťaž hlavne pre mladé a novozačínajúce firmy, ktoré sú dôležité pre rozvoj ...



Zdieľať
Bratislava 28. novembra (TASR) - Zavedenie daňových licencií v navrhovanej výške, o návrhu ktorých v súčasnosti rokuje NR SR, predstavuje obrovskú záťaž hlavne pre mladé a novozačínajúce firmy, ktoré sú dôležité pre rozvoj národnej ekonomiky.


Takmer štyria z piatich podnikateľov pokladajú za optimálnu sumu daňovej licencie do 100 eur ročne. Ukázal to prieskum Združenia mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) v týchto dňoch medzi podnikateľmi.

Z odpovedí vyplynulo, že ak firmy dlhodobo neplatia dane, je to problém, ktorý vyžaduje riešenie, rovnako ako boj s daňovými podvodmi. Namiesto cielených útokov na daňových podvodníkov sa tvoria opatrenia, ktoré zasahujú plošne všetkých podnikateľov.

Podľa Jána Solíka zo ZMPS pre skupinu mladých začínajúcich podnikateľov a startupov budú negatívne dôsledky pripravovanej novely zákona výrazné. Podľa prieskumov ZMPS z roku 2011 viac ako 2/3 mladých podnikateľov začínalo s kapitálom nižším ako 5000 eur. Ak sa dnes začne rátať finančný vplyv schválených a navrhnutých opatrení, možno zistiť, že táto suma často nestačí ani na vykrytie nových povinností voči štátu – napr. zábezpeka na DPH, daňová licencia a iné. Všetky tieto opatrenia v konečnom dôsledku komplikujú štart podnikania.

Takmer 48 % podnikateľov zavedenie daňovej licencie zaťaží, ale neohrozí ich podnikanie. Podstatným číslom je ale 13 % súčasných podnikateľov, ktorí zvažujú ukončenie podnikania a viac ako 18 % z respondentov, ktorí budú prinútení hľadať vo firme ďalšie úspory, aby mali minimálnu daň z čoho zaplatiť. Hlbšia analýza odpovedí respondentov prieskumu ukazuje, že približne každý piaty podnikateľ, ktorý podniká kratšie ako jeden rok, bude zvažovať ukončenie podnikania.

Zavedením minimálnej dane pre všetky obchodné spoločnosti sa obmedzia prostriedky na rozvoj podnikania a vznikne ďalšia prekážka vzniku nových perspektívnych firiem.

Väčšina respondentov prieskumu pokladá za optimálne odpustiť platenie daňových licencií pre začínajúce firmy aspoň na prvé tri roky a pomôcť im tak v rozbehu. V odpovedi na túto otázku sa zhodujú tak podnikatelia, ako aj tí, ktorí založenie firmy iba zvažujú.

Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska, konštatuje, že daňové licencie sú učebnicovým príkladom toho, ako by sa hospodárska politika robiť nemala. "Často počujem argument, že pár sto eur predsa nikoho nezabije. Štát ale prijíma opatrenia aj v iných oblastiach ako napríklad odpisovanie strát, odvodová legislatíva, ale aj množstvo ďalších, takže kumulatívne môžeme hovoriť o zásadnom zvýšení finančného zaťaženia podnikania rádovo nie v stovkách, ale v tisíckach eur, čo môže byť pre mnohých menších podnikateľov likvidačné. A spôsob prijímania týchto zmien je hanebný. Bez povinného pripomienkovania, s minimálnou či žiadnou diskusiou, ale o to väčšou dávkou arogancie," uzatvára Oravec.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kollár: Zmluva je nevýhodná nielen pre občanov SR, ale i pre UNB
<< predchádzajúci článok
Vodič-rekordér, mužovi v Starej Turej namerali 4,4 promile