Predseda ZMOS doplnil, že od začiatku leta rokoval s deviatimi politickými subjektmi, ktoré dlhodobo vykazovali v prieskumoch podporu aspoň päť percent. Každá strana mala možnosť vyjadriť sa požiadavkám ZMOS. Božik uviedol, že dve strany ich plne rešpektovali, jedna dokonca išla i nad rámec požiadaviek samospráv.
Išlo o Hlas-SD. Božik dodal, že k spolupráci sa jednoznačne prihlásila i SNS. Ostatné politické subjekty podľa neho mali určité výhrady a chcú ešte v budúcnosti viac diskutovať, išlo o kresťanských demokratov, progresívcov, a tiež SaS a hnutie Sme rodina. Rokovania boli podľa Božika korektné a memorandá boli vždy podpísané s lídrami politických subjektov.
Akcent na všetky dôležité oblasti
So stranou Smer-sociálna demokracia memorandum ZMOS nepodpísal, no Božik označil rokovania za intenzívne a Smer vydal i vyhlásenie reflektujúce ich požiadavky. Strana má podľa neho veľký záujem o komunikáciu. S hnutím OĽaNO a priatelia mal ZMOS jedno rokovanie v lete, následne už nerokovali, ani samotné hnutie sa neusilovalo iniciovať ďalšie rokovania.
„Tieto memorandá deklarujú priestor k diskusii, ale zároveň aj priority, ktoré by sa mali odraziť v prípade, že tieto politické strany budú v budúcej vláde, respektíve parlamente. Kladú akcent na všetky dôležité oblasti, čiže sociálnu politiku, školstvo, životné prostredie, územné plánovanie, zdravotníctvo, jednoducho všetky oblasti, ktoré sú v pôsobnosti a ktoré sú vyjadrené v kompetenciách, ktoré má samospráva," uviedol Božik.
Dobrá vôľa, ale aj záväzok
Dodal, že sa vyjadruje i k témam, ktoré sú nad rámec kompetencií samospráv. Ide najmä o oblasť zdravotníctva, kde sa ZMOS dlhodobo usiluje o obhajobu dostupnosti zdravotnej starostlivosti všade tam, kde sú pre kategorizáciu nemocníc ohrozené fungovania oddelení.
Božik zdôraznil, že v histórii dosiaľ nikdy nedošlo ku kontrasignácii takéhoto dokumentu. ZMOS podľa neho dokumenty vníma nielen ako prejav dobrej vôle, ale aj ako záväzok k vývoju verejnej politiky vo vzťahu k samosprávam a ich obyvateľstvu.