Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2017

Zmeny v zákone o sociálnom poistení nezískali podporu



Nezaradení poslanci Simona Petrík a Jozef Mihál neuspeli vo štvrtok v parlamente s návrhom novely zákona o sociálnom poistení, ktorou chceli vyriešiť viaceré ...



Zdieľať
Simona Petrík. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. októbra (TASR) - Nezaradení poslanci Simona Petrík a Jozef Mihál neuspeli vo štvrtok v parlamente s návrhom novely zákona o sociálnom poistení, ktorou chceli vyriešiť viaceré problémy z praxe pri poberaní materského.


Jedným z cieľov návrhu zákona bolo upraviť nároky matiek na materské pri tzv. reťazových pôrodoch, teda ak majú druhé a ďalšie dieťa a to najmä v prípadoch, ak stratia zamestnanie v období po pôrode, resp. počas rodičovskej dovolenky. Zmeny sa mali dotknúť aj prípadov práceneschopnosti v rozhodujúcom období, napríklad počas rizikového tehotenstva, prípadov predčasného návratu do zamestnania, či zníženia pracovného úväzku.

Poslanci navrhovali vypustiť zo zákona podmienku zákazu práce pre zamestnanca pri poberaní materského. V súčasnosti je totiž všeobecnou podmienkou nároku na nemocenské dávky zamestnanca, aby v zamestnaní v ktorom je nemocensky poistený, nemal príjem za prácu vykonávanú v období poskytovania dávky, ktorou je aj materské.

"V praxi počas starostlivosti o narodené dieťa, alebo aj pred jeho narodením mnohé matky, ale aj otcovia majú záujem, respektíve môžu pracovať napríklad z domu, alebo na kratší úväzok. Súčasná právna úprava im v tom však bráni pod hrozbou straty nároku na materské,“ zdôvodnil navrhované zmeny Mihál.

V protiklade k tomu je podľa poslancov samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá môže naďalej podnikať, a to aj vtedy, keď poberá materské. "Pri úvahe, či môže alebo nemôže poberateľ materského pracovať, nie je správne dávať na jednu úroveň nemocenské, kedy poistenec musí dodržiavať liečebný režim, a materské, kedy starostlivosť o dieťa je často možné vykonávať v súbehu s pracovnou aktivitou," priblížili poslanci.

Jednou z ďalších zmien, ktorú mala novela priniesť je, aby si otec mohol uplatniť nárok na materské aj v prípadoch, kedy matka poberá materské na druhé dieťa.

Poslanci navrhovali aj zmenu výpočtu materského, ktorá sa mala vypočítať z príjmu zamestnankyne dosiahnutého pred úpravou na kratší pracovný čas, ak je to pre zamestnankyňu výhodnejšie. Tiež navrhovali, aby predpokladaný denný vymeriavací základ pri druhom dieťati nesmel byť nižší ako denný vymeriavací základ pri prvom dieťati. "Inými slovami, nemohlo by sa stať, aby mala matka pri druhom dieťati nižšie materské ako pri prvom dieťati," vysvetlil Mihál.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Amnesty vyzvala Poľsko na ukončenie represií voči pokojným protestom
<< predchádzajúci článok
Rada Európy: V Maďarsku držia v tranzitnej zóne pre migrantov aj deti