Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. apríla 2015

Zmeny v reštrukturalizáciách súvisiace s Váhostavom sú v 2. čítaní



Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály.



Zdieľať
Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 22. apríla (TASR) - O zmenách v reštrukturalizáciách firiem, ktoré súvisia s prípadom stavebnej spoločnosti Váhostav-SK, budú poslanci diskutovať v druhom čítaní. Posunulo ich tam plénum Národnej rady (NR) SR počas dnešného hlasovania.


Aké konkrétne budú tieto zmeny, zatiaľ nie je jasné. Hoci je v parlamente predložený pôvodný návrh novely Obchodného zákonníka, vládny Smer-SD už avizoval, že sa zmení. Pozmeňujúce návrhy k nemu je však možné predkladať až v druhom čítaní.

Podľa slov premiéra Roberta Fica (Smer-SD) by sa malo do praxe zaviesť napríklad to, aby si malí veritelia mohli od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nevymazávali.

Pôvodne pritom vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Aktuálne však premiér uviedol, že sa má zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu.



Po víkendovom stretnutí so živnostníkmi a stavebnými podnikateľmi pritom Fico avizoval, že vláda má záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie Váhostavu-SK. Firma totiž plánuje v rámci reštrukturalizácie vyplatiť malým firmám a živnostníkom len 15 % z ich pohľadávok.

Niekoľko návrhov sa chystá predložiť aj opozícia. Spoločné majú to, že na splácaní dlhov Váhostavu-SK by sa mali podieľať aj jeho majitelia. Opozícia totiž viní premiéra z toho, že chce dlhy firmy odkupovať za peniaze daňových poplatníkov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nemecku štrajkujú rušňovodiči osobných i nákladných vlakov
<< predchádzajúci článok
V úkrytoch osobného automobilu colníci odhalili nelegálne cigarety