Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. júla 2012

Zmeny v penziách zakryjú hnisavý vred, tvrdí poslanec Kaník



Vláda ide podľa poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) znížením príspevkov do druhého piliera a zvýšením príjmov do štátneho priebežného piliera na tri až päť rokov zakryť ...



Zdieľať
kanik BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Vláda ide podľa poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) znížením príspevkov do druhého piliera a zvýšením príjmov do štátneho priebežného piliera na tri až päť rokov zakryť hnisavý vred. Za ten označil priebežný dôchodkový pilier, v ktorom podľa neho už v súčasnosti bez vplyvu zavedenia sporivého piliera chýba 1,9 mld. eur.


Zásadné zmeny preto podľa bývalého ministra práce a sociálnych vecí treba urobiť práve v štátnom penzijnom systéme. Upozornil pritom na nepriaznivý demografický vývoj, následkom ktorého bude čoraz horší pomer platiteľov odvodov voči poberateľom dôchodkov.

Oslabením systému starobného dôchodkového sporenia sa podľa Kaníka v strednodobom horizonte zhorší situácia v Sociálnej poisťovni, keďže bude musieť na seba prevziať väčšie záväzky pri vyplácaní dôchodkov budúcim penzistom.

"Bude treba vydať viac, ešte viac míňať, čo znamená väčšie ohrozenie, väčší dlh a rýchlejší kolaps," povedal k budúcemu vývoju verejných financií. Predložené zmeny podľa neho veľmi negatívne ovplyvnia budúcu životnú úroveň občanov.

"Takýto návrh zákona idete schvaľovať v skrátenom konaní," upozornil. Smer sa podľa Kaníka bojí občanov, keďže chce tak významné zmeny schvaľovať v letnom, dovolenkovom období. "Správate sa ako zlodeji, ktorí sa zakrádajú v noci a chcú využiť to, že všetci spia," dodal Kaník.

Poslanec za SaS Jozef Mihál označil za nehoráznosť to, že strana Smer-SD ide zmeny v dôchodkoch a odvodoch schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako ďalej uviedol v rozprave, poslanci tak majú málo času pripraviť sa na diskusiu o pripravovaných zmenách. Avizoval, že on sám v druhom čítaní predloží 14 pozmeňujúcich návrhov. Tento zákon sa podľa Mihála priamo dotkne troch miliónov ľudí tým, že im zvýši odvody.

"Neviem o tom, že by Slovensko malo 30 miliónov obyvateľov," povedal. Narážal tým na slová premiéra Roberta Fica, že konsolidačné opatrenia sa dotknú 12 % obyvateľov Slovenska. Exminister práce a sociálnych vecí tiež kritizoval vládu za to, že pri predložení návrhu novely zákona závažne porušila legislatívne pravidlá vlády.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UniCredit Bank stratila zisky, môže za to banková daň
<< predchádzajúci článok
Čistý zisk Erste Group Bank klesol takmer o polovicu