Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. decembra 2010

Zmenu podielu v BCPB nevylúčil jej druhý najväčší akcionár



Druhý najväčší akcionár bratislavskej burzy, spoločnosť Patria Finance, a. s. nevylučuje zmenu výšky svojho akcionárskeho podielu. Zámer ...



Zdieľať
bez nazvu Burza cenných papierov v BratislaveFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) - Druhý najväčší akcionár bratislavskej burzy, spoločnosť Patria Finance, a. s. nevylučuje zmenu výšky svojho akcionárskeho podielu. Zámer predať svoj takmer 76-percentný podiel v Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) minulý týždeň zverejnil Fond národného majetku (FNM) SR. "Veľmi pozorne sledujeme vývoj v tejto oblasti a určite zvážime možné varianty, vrátane možnosti navýšiť náš podiel v BCPB. Na druhej strane nevylučujeme variant odpredať náš podiel prípadnému záujemcovi o majoritu na burze,“ uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ Patria Finance Jan Klenor. Hlavným záujmom spoločnosti, ktorá vlastní takmer 12 % podiel na základnom imaní slovenskej burzy, je podľa jeho slov podpora rozvoja kapitálového trhu na Slovensku.


Ďalší z akcionárov burzy, Poštová banka, ktorá vlastní 0,77-percentný podiel na základnom imaní, prípadný záujem o navýšenie podielu v burze nekomentuje. "Akékoľvek investičné príležitosti vždy zvažujeme, vopred ich však nekomentujeme,“ uviedla hovorkyňa banky Eva Sagálová. Záujem navýšiť svoj podiel v BCPB pre agentúru SITA vylúčila ING Bank. "ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky v súčasnosti neuvažuje o navýšení svojho podielu v BCPB,“ informovala banka.

Analytik X-Trade Brokers Kamil Boros predpokladá, že záujem o kúpu väčšinového podielu na bratislavskej burze bude, nakoľko BCPB podľa jeho slov dokáže generovať zisk a môže byť atraktívna pre viacero hráčov v regióne. Problémy slovenského kapitálového trhu, ktoré podľa Borosa spočívajú tak vo fatálnom nedostatku emitentov, ako aj v nedôvere retailových investorov, sa však tak skoro nevyriešia. "Fakt, že potenciálnych investorov na Slovensku je dosť, ukázala aj kampaň J&T na emisie svojich spoločností, ktorých objemy zobchodovaných akcií prevalcovali ďalších emitentov. Pokiaľ by nový majiteľ tento potenciál dokázal využiť, tak by postupne mohol pozdvihnúť slovenský kapitálový trh, žiadne zázraky však v našich podmienkach čakať nemožno,“ dodáva.

Agentúra SITA oslovila v súvislosti s možným kapitálovým vstupom do bratislavskej burzy aj skupinu J&T. Tá podľa slov hovorcu Maroša Sýkoru prípadný záujem o kúpu podielu v BCPB komentovať nebude. Podľa Sýkoru nie je zrejmé, akým spôsobom chce FNM svoj podiel predávať. "Za kľúčové však považujeme, aby bola bratislavská burza predaná dobre a prezieravo. Predaj BCPB by mal byť v každom prípade realizovaný tak, aby bratislavská burza plnila a rozvíjala všetky funkcie, ktoré kapitálový trh v ekonomike má,“ dodáva Sýkora.

Návrhom FNM na predaj jeho majetkových účastí vo viacerých spoločnostiach by sa mala zaoberať vláda. FNM v materiály určenom na jej rokovanie upozorňuje, že v prípade BCPB je prevoditeľnosť akcií podmienená predkupným právom ostatných akcionárov. Fond pritom navrhuje predaj majetkovej účasti v burze vo výberovom konaní.

BCPB eviduje základné imanie v celkovej výške 11,4 mil. eur. Vlaňajší čistý zisk burzy po zdanení predstavoval 30 281 eur. Burza zaznamenala v minulom roku pokles celkového objemu obchodov o viac ako 50 %, čo sa prejavilo aj v oveľa nižších výnosoch z obchodovania oproti plánovaným zámerom. Burza cenných papierov v Bratislave, a.s. vznikla v marci 1991 v súlade s rozhodnutím Ministerstva financií SR z roku 1990 a je jediným organizátorom regulovaného trhu s cennými papiermi v SR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Japonsko očakáva rast dopytu po oceliarskych produktoch
<< predchádzajúci článok
Národný inšpektorát práce objavil Facebook