Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2010

Zlúčenie STV a SRo vyvoláva otázniky



Poslanci Výboru NR SR pre kultúru a médiá sa nezhodujú v názoroch na spôsob a rýchlosť riešenia problémov verejnoprávnych médií. ...



Zdieľať
slovensky rozhlas Slovenský rozhlas. Ilustračné foto

Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) - Poslanci Výboru NR SR pre kultúru a médiá sa nezhodujú v názoroch na spôsob a rýchlosť riešenia problémov verejnoprávnych médií. Situáciu Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) však treba podľa nich riešiť. Návrh zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS), ktorým sa majú STV a SRo zlúčiť do nového verejnoprávneho RTS, predložilo Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR začiatkom minulého týždňa do pripomienkového konania. V stredu 3. novembra ho má prerokovať vláda. Následne by sa mal v skrátenom legislatívnom konaní dostať do parlamentu. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) zdôvodňuje skrátené legislatívne konanie hrozbou značnej hospodárskej škody. Argumentuje vykonávacím plánom a programovým konceptom STV, v ktorom sa na budúci rok počíta s mínusom až 37 miliónov eur. Návrh pripomienkovalo 46 subjektov, medzi nimi aj STV a SRo.

"Ide o politické uchopenie mediálnej moci," povedal pre SITA predseda parlamentného výboru pre médiá a kultúru Dušan Jarjabek z opozičného Smer-SD. Verí, že návrh poslanci "zmietnu zo stola" už v prvom čítaní a nedostane sa ani do mediálneho výboru. Ak by totiž návrh neprešiel otvorí sa podľa Dušana Jarjabka priestor na normálnu diskusiu o problémoch STV a SRo bez časovej tiesne.
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Za opodstatnené považuje skrátené legislatívne konanie o návrhu na vznik nového verejnoprávneho médiá zlúčením STV a SRo Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS.

"Ak by sa súčasný stav predlžoval, hrozia vyššie a vyššie straty - ekonomické aj morálne," konštatoval pre SITA člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Galbavý. Upozornil, že ekonomické straty v konečnom dôsledku zaplatíme všetci.

Ak majú mať verejnoprávne médiá opodstatnenie treba ich "od gruntu zreformovať". Galbavý pripúšťa malé úpravy návrhu zákona a verí, že koalícia dospeje v tejto téme k dohode.

S názorom ministra Daniela Krajcera, že situáciu vo verejnoprávnej televízii a rozhlase treba riešiť sa zhoduje podpredseda mediálneho výboru NR SR Rafael Rafaj z opozičnej SNS. "Niečo je treba robiť. Len tá miera zásahu cez legislatívne nastavenie možno vyvolá ďalšie otázky u tých, ktorí súčasný stav v STV a SRo kritizujú," povedal pre SITA. Bez vytvorenia technologického zázemia je to stále len administratívne riešenie. Možno ušetrí pár drobných, ale nevyrieši technologickú zaostalosť televízie aj rozhlasu, myslí si o návrhu na vznik RTS Rafaj a upozorňuje na blížiaci sa prechod na digitálne vysielanie. To si vyžiada ďalšie investície, ktoré podľa neho pri šetrení súčasnej vlády nie sú veľmi reálne. Vzniká bludný kruh, obáva sa Rafaj.

Verejnoprávny rozhlas a televízia pod jednou strechou
Zlúčenie verejnoprávnych médií bez riadnej diskusie s radami a manažmentmi STV a SRo môže priniesť len problémy a nie riešenie ich ekonomickej a programovej situácie, tvrdí člen výboru Pavol Abrhan z KDH. Tak zložitý problém ako zlúčenie dvoch verejnoprávnych médií by nemal ísť v skrátenom legislatívnom konaní. "Nie je to šťastné riešenie," povedal ďalej pre SITA Abrhan. Ak minister vedel o zlej ekonomickej situácii v STV, mal by riešiť STV. "Ak nebude dostatok financií v kultúre, tak to vyriešime zlúčením ministerstva kultúry s ministerstvom školstva?" - pýta sa Abrhan. Spojenie televízie a rozhlasu považuje za jeden zo spôsobov existencie verejnoprávnych médií. Súčasne avizuje, že sú pripravení rokovať.

Minister Daniel Krajcer tvrdí, že zámer zlúčiť SRo a STV zastaví zadlžovanie verejnoprávneho vysielania. Štát by ich spojením ušetril len v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur. Nové verejnoprávne médium bude mať dve základné samostatne hospodáriace organizačné zložky. Jedna bude Slovenský rozhlas a druhá Slovenská televízia. Budú však bez právnej subjektivity, tú bude mať RTS ako právnická osoba zapísaná v obchodnom registri. Úlohou nového generálneho riaditeľa, ktorého by parlament mohol po schválení zákona zvoliť buď koncom tohto roka alebo začiatkom budúceho, bude stabilizovanie televízneho vysielania. Má tiež pripraviť podmienky na fungovania média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej RTS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry navrhuje, aby zákon o RTS platil k 1. januáru budúceho roka.

Verejnoprávny rozhlas a televíziu majú pod jednou strechou viaceré európske krajiny ako Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Fínsko, Nórsko, Portugalsko, Holandsko, Taliansko či Nemecko.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nemecku sa prepadla zem a pohltila auto
<< predchádzajúci článok
SHMÚ varuje pred vetrom na severe Slovenska