Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. marca 2017

Zlatom zdobené karafy zo Slovenska obľubujú arabskí šejkovia



llustračné foto zo sklárne



Zdieľať
llustračné foto zo sklárne Foto: Foto: Jozef Ďurník - TASR
 
Poltár 13. marca (TASR) - Krajiny ako Irán, Saudská Arábia, Uzbekistan, Rusko, ale aj vzdialené ázijské štáty - to všetko sú územia, kde vyváža svoje výrobky poltárska sklárska spoločnosť Sonne Crystal. Export do týchto teritórií, ale aj do ďalších krajín sveta, tvorí viac ako 90 % výroby.


Spoločnosť vznikla pred 25 rokmi, keď sa niekoľko pracovníkov vtedajšieho Slovglassu Poltár osamostatnilo. Z troch zamestnancov sa rozšírili na dnešných takmer 100. Po krachu poltárskych sklární sú tak najväčšou sklárskou spoločnosťou v regióne. Už niekoľko rokov sídlia v budove bývalej sklárskej strednej školy.

Ako pre TASR uviedol konateľ a majiteľ firmy Ondrej Trčan, ich hlavnou náplňou je výroba krištáľu, brúsenie a zdobenie skla. Na jeho zdobenie sa do značnej miery využíva aj zlato. U šejkov v arabskom svete sú totiž veľmi žiadané lesknúce sa krčahy, karafy či gondoly. Na výsledné výrobky, v mnohých prípadoch až umelecké artefakty, menia zruční poltárski sklári vopred nakúpené polotovary. "V blízkej budúcnosti by sme chceli ale kúpiť pec a sklo si aj sami vyrábať," konštatoval Trčan.

Firma si za uplynulé roky získala také renomé, že už prakticky prijíma len objednávky. "Máme takú dôveru našich zákazníkov, že fakticky narábame už len s číslami," podotkol šéf firmy. Práce je teda dostatok, pričom z Poltára do sveta putuje každé tri mesiace jeden veľký kamión, plne naložený brúseným a zdobeným sklom.

Spoločnosť neustále investuje, predovšetkým do strojov na brúsenie skla, ale tiež do pecí, v ktorých sa vypaľujú zlatom zdobené predmety. Trčan hovorí, že ak všetko dobre pôjde, do roka by mala vo firme pribudnúť aj veľká pec na výrobu skla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záujem detí o čítanie funguje tam, kde je knihovník, rodič a pedagóg
<< predchádzajúci článok
Staromestská knižnica sa zapája do Týždňa slovenských knižníc