Francúzsky film Entre les murs (2008) získal na 61. ročníku Filmového festivalu v Cannes Zlatú palmu, cenu za najlepšiu snímku. Nakrútený podľa autobiografického románu Francoisa Bégaudeaua pod ...
BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) - Francúzsky film Entre les murs (2008) získal na 61. ročníku Filmového festivalu v Cannes Zlatú palmu, cenu za najlepšiu snímku. Nakrútený podľa autobiografického románu Francoisa Bégaudeaua pod režisérskou taktovkou Laurenta Canteta je prvým francúzskym víťazom Cannes od roku 1987.
Film Entre les murs bol jedným z 22 snímok v hlavnej súťaži. Nedeľňajším udelením Zlatej palmy sa skončilo 12 rušných dní premietania, rozhovorov a nočnej zábavy hereckých, producentských a režisérskych osobností. Po červenom koberci sa tento rok prešli aj Angelina Jolie, Robert De Niro, Clint Eastwood, Penélope Cruz, Woody Allen, Steven Spielberg či Harrison Ford, rovnako ako športové osobnosti Mike Tyson a Diego Maradona.
Veľkú cenu festivalu získal taliansky film s názvom Gomorra (2008) režiséra Mattea Garroneho o svetovej zločineckej sieti. Ďalšia snímka z talianskej filmovej kuchyne Il Divo (2008), satirický príbeh o živote bývalého ministra Giulia Andreottiho, priniesla režisérovi Paolovi Sorrentinovi cenu poroty. Špeciálne ocenenie za celoživotný prínos získali Catherine Deneuve a Clint Eastwood. Najlepším režisérom sa stal Turek Nuri Bilge Ceylan za prácu na filme Üc Maymun (2008) o temnom príbehu rodinných tajomstiev. Za hlavnú úlohu vo filme Che (2008) o argentínskom revolucionárovi Ernestovi Che Guevarovi získal cenu za najlepší mužský herecký výkon Benicio del Toro. "Chcel by som to venovať jemu, Che Guevarovi," vyjadril sa herec. Cena za najlepší ženský herecký výkon putovala do rúk Sandry Corveloni, ktorá stvárnila úlohu prepracovanej matky v populárnej brazílskej dráme Linha de Passe (2008). Belgickí bratia Jean-Pierre a Luc Dardennovci, ktorí získali Zlatú palmu už dva razy, si tento rok odniesli cenu za najlepší scenár. Priniesla im ju snímka Lorna's Silence (2008). Zlatú kameru, udeľovanú debutujúcim režisérom, si odniesol Brit Steve McQueen za snímku Hunger (2008). Film zobrazuje Bobbyho Sanda v roku 1981 počas 66-dňovej hladovky, ktorá sa skončila smrťou a spravila z neho symbol opozície proti Veľkej Británii v Severnom Írsku.
Očakávalo sa, že prezident poroty Sean Penn uprednostní filmy so sociálnou alebo politickou témou a prakticky jediným prekvapením sa tento rok stala skutočnosť, že izraelský animovaný dokument Waltz With Bashir (2008) zostal neocenený. Podľa kritikov bol ašpirantom na Zlatú palmu pre inovatívnu techniku a prerozprávanie príbehu izraelského vojaka, ktorý sa snaží spomenúť si na masakre Palestínčanov v utečeneckom tábore v roku 1982.
SITA/Reuters