Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová stiahla z ďalšieho legislatívneho procesu návrh zákona o životnom minime, ktorým sa malo životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu od 1. januára ...
BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová stiahla z ďalšieho legislatívneho procesu návrh zákona o životnom minime, ktorým sa malo životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu od 1. januára budúceho roka zvýšiť o 410 Sk na 5 800 Sk. Koncom mája tohto roka pritom ministerka predložila takýto návrh do pripomienkového konania. Ako vtedy konštatoval rezort práce a sociálnych vecí, navrhované zvýšenie životného minima by od začiatku budúceho roka zvýšilo nezdaniteľnú časť základu dane a tým znížilo dane u približne 90,8 % daňovníkov. Nezdaniteľná suma pri výpočte dane z príjmov fyzických osôb totiž predstavuje 19,2-násobok platnej sumy životného minima. Návrh nemal mať podľa ministerstva vplyv na daňovníkov s nízkym príjmom zhruba do 9,5 tis. Sk, a naopak, na daňovníkov s vysokým príjmom nad 95 tis. Sk za predpokladu, že si neuplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, pričom najviac mali z návrhu na zvýšenie životného minima profitovať daňovníci s príjmom od 55 tis. Sk do 87 tis. Sk. "Návrh zákona o životnom minime, ktorý bol koncom mája na pripomienkovom konaní, nebude predložený na rokovanie vlády," uviedla pre agentúru SITA Barbora Petrová z mediálneho oddelenia ministerstva práce a sociálnych vecí. K vypracovaniu nového zákona o životnom minime pritom ministerstvo pristúpilo na základe plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2008.
Stiahnutý návrh zákona podľa Petrovej nadväzoval na návrh správy o konštrukcii životného minima. "Správa poukázala na to, že životné minimum od roku 1998 pravdepodobne stratilo na svojej reálnej hodnote, zároveň však konštatovala, že sa nepodarilo poskytnúť všetky potrebné analýzy pre prehodnotenie životného minima z pohľadu zabezpečenia základných životných potrieb domácností," uviedla. Zákon o životnom minime má však podľa rezortu široké dôsledky, keďže naň nadväzujú mnohé ďalšie zákony, a preto k zmene zákona sa pristúpi, až keď budú uskutočnené všetky potrebné analýzy. "V súčasnosti boli závery správy o konštrukcii životného minima upravené podľa pripomienok, a navrhuje sa zatiaľ nemeniť v súčasnosti platný zákon," dodala Petrová.
Životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu od začiatku júla tohto roka predstavuje 5 390 Sk, pre ďalšiu spoločne posudzovanú fyzickú osobu 3 760 Sk a 2 460 Sk je suma životného minima pre zaopatrené neplnoleté dieťa, resp. nezaopatrené dieťa. V budúcom roku tak bude ročná nezdaniteľná časť základu dane 103 488 Sk. Ak by sa životné minimum zvýšilo od januára na 5 800 Sk, ročná nezdaniteľná suma by na rok 2009 stúpla na 111 360 Sk. "Posunulo by sa tým aj klesanie nezdaniteľnej časti základu dane do vyšších príjmových pásiem z približne 50 tis. Sk na 55 tis. Sk," konštatovalo koncom mája pri predložení navrhovaného zákona do pripomienkového konania ministerstvo práce a sociálnych vecí. Z pohľadu kvantifikácie vplyvu na výnos dane z príjmov fyzických osôb malo navrhované zvýšenie životného minima znamenať výpadok príjmov rozpočtu verejnej správy na úrovni 3,7 mld. Sk v roku 2009, 4,7 mld. Sk v roku 2010 a 5,9 mld. Sk v roku 2011.
Od nárastu sumy životného minima v súčasnosti závisí aj miera zvýšenia rodičovského príspevku od začiatku septembra kalendárneho roka. Suma rodičovského príspevku sa totiž 1. septembru násobí koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima. Výška životného minima tiež ovplyvňuje minimálnu hranicu pre priznanie predčasného starobného dôchodku, keďže najnižšia možná predčasná penzia je 1,2-násobkom životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
SITA