Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2016

ŽITŇANSKÁ: Protischránkový zákon zúži priestor pre korupciu



Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská počas tlačovej konferencie 23. augusta 2016 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská počas tlačovej konferencie 23. augusta 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 7. septembra (TASR) - Cesty k právnemu štátu priamočiare nikdy neboli a ani nebudú. Ale v každej chvíli, v pozícii, v ktorej sa človek nachádza, máme povinnosť urobiť maximum z toho, čo máme vo svojej moci, aby sme na tejto ceste urobili krok vpred. V záverečnom slove po skončení rozpravy k novému vládnemu návrhu protischránkového zákona to vyhlásila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).


"Som presvedčená, že je to zákon, ktorý zúži priestor pre korupciu a považujeme ho za dôležitý. Pred dvoma rokmi sme všetci v tejto sále považovali prijatie účinného protischránkového zákona za dôležité a aj keď sa niektoré okolnosti zmenili, na dôvodoch jeho prijatia sa, myslím, nezmenilo nič," povedala ministerka s tým, že účelom novej právnej normy je maximalizovať transparentnosť medzi štátom na jednej strane a biznisom na strane druhej.

Žitňanská odmietla tvrdenie opozičných poslancov, že licencované subjekty pod tento zákon vôbec nespadajú. "Subjekty, ktoré sa uchádzajú o licenciu, nemusia byť pred udelením licencie zapísané v registri partnerov verejného sektora. Pokiaľ ale majú získavať nejaké zdroje z verejného sektora, samozrejme, tomuto zákonu podliehajú. Som pripravená hovoriť aj podriadení samotného licencovania subjektov pod režim tohto zákona, ale nebola to v tomto rozsahu téma. Neuzatváram sa ale pred touto debatou," dodala.

Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) v rozprave uviedol, že najväčšou chybou návrhu zákona je, že sa netýka licencovaných činností. "Ministerka spravodlivosti pre médiá povedala, že to tam nie je preto, lebo to presahuje rámec Programového vyhlásenia vlády. Kto to vo vláde zablokoval, aby sa zákon netýkal licencovaných subjektov? Ktorý biely kôň, ktorého oligarchu? Nedáva žiadnu logiku, aby verejné zdroje, ktoré sa prelievajú v rámci licenčného konania, boli spod tohto zákona vyňaté s tým, že možno to budeme riešiť o dva-tri roky," povedal Lipšic.

Gábor Gál (MOST-HÍD) Foto: TASR


Gál: Lucia Žitňanská je najlepšia ministerka spravodlivosti


Lucia Žitňanská (Most-Híd) je najlepšia ministerka spravodlivosti, akú Slovensko kedy malo. V parlamentnej rozprave k návrhu protischránkového zákona z jej dielne to vyhlásil poslanec Gábor Gál (Most-Híd), ktorému sa nepáči, že opozícia zmenila na Žitňanskú názor len pre to, lebo sa stala súčasťou vlády.

"Všetky pozitívne zmeny v justícii sa viažu najmä s jej menom. Zverejňovanie zmlúv vymyslela a presadila ona. Aj vtedy sa ozvali kritici, že ten zákon nie je dosť dobrý. Vždy je čo zlepšovať, ale posudzovať zákon len na základe toho, že som v opozícii, kým ten druhý je v koalícii a posudzovať ho predtým, ako je účinný, je nedôstojné a unáhlené," odkázal Gál opozícii.

On sám je presvedčený, že tak, ako bolo kľúčové povinné zverejňovanie zmlúv, kľúčový bude aj nový protischránkový zákon. "Vieme o nedostatkoch a keď sa niečo objaví, bude priestor na jeho vylepšenie. Hystéria je preto nemiestna, je to len politikárčenie," povedal.

Gálovi sa nepáči, že opozičné vystúpenia ku ktorejkoľvek téme končia pri daňovej kauze Bašternák. "Tiež by som bol rád, keby sme kauzu vedeli uzavrieť k spokojnosti nás všetkých. Ale nemali by sme z potrebnej zmeny právneho poriadku robiť politický cirkus," odporučil.

Na margo výčitky opozície, že zákon nedostatočne rieši subdodávateľov víťazov verejných súťaží, Gál konštatoval, že subdodávatelia sú Achillovou pätou všetkých protischránkových zákonov, lebo ich schéma môže byť nekonečná. "S tým sa borí celý svet," zdôraznil Gál.

Peter Osuský (SaS) vo faktickej poznámke odmietol zmenu postoja opozície voči ministerke Žitňanskej. "Jej odbornosť a pripravenosť kvalifikovane pracovať, nikto z vystupujúcich nespomenul," reagoval.

Martin Fecko (OĽaNO-NOVA) súhlasí, že žiaden zákon nie je dokonalý, čo ale podľa jeho slov neznamená, že by k dokonalosti nemal smerovať. "My by sme mali mať ambíciu predkladať dobré zákony, aby sme ich nemuseli trikrát do roka novelizovať. Chýba mi preto, aby sme tu mali vyhodnotenie jednotlivých zákonov," dodal.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
E. HARRISOVÁ: Prvou skúškou slovenského predsedníctva bude summit
<< predchádzajúci článok
Korzický súd potvrdil miestny zákaz nosenia burkín