Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. decembra 2019

Židovské cintoríny v Alsasku strážia hliadky dobrovoľníkov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Paríž 17. decembra (TASR) - Po opakovanom hanobení židovských cintorínov sa v regióne Alsasko na severe Francúzska objavili tímy dobrovoľníkov-nežidov, ktorí na tieto pietne miesta dohliadajú. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.


Jeden tím týchto "strážcov pamäti" pôsobí aj v departemente Haut-Rhin na východe Francúzska.

Záujemcovia o túto činnosť musia najprv podpísať chartu, čím sa zaviažu, že počas pravidelných obhliadok židovských cintorínov a ich okolia a ich aspoň minimálnej údržby si budú všímať každú anomáliu a nahlásia ju úradom.

Podobný tím vznikol aj v susednom departemente Bas-Rhin.

AFP pripomenula, že v posledných rokoch boli mnohé z cintorínov na severe Francúzska terčom útokov vandalov - naposledy to bol cintorín vo Westhoffene, kde neznámi páchatelia začiatkom decembra na viac ako 100 náhrobných kameňov nasprejovali hákové kríže.

V Alsasku kedysi existovali početné komunity na vidieku žijúcich židov a doteraz sa tam zachovalo 67 židovských cintorínov. Ide o miesta, ktoré je ťažko chrániť, keďže židovské obce tam v podstate zanikli.

Židia z Alsaska predstavovali v 18. storočí viac ako polovicu všetkých židov žijúcich vo Francúzsku, ktorí od 14. storočia do roku 1791 museli žiť na vidieku, pretože v mestách to mali zakázané.

Z asi dvoch miliónov židov, ktorí žijú vo Francúzsku, ich je v Alsasku asi 20.000, uviedol Philippe Ichter, ktorý má v oboch alsaských departementoch na starosti medzináboženský dialóg a bol iniciátorom projektu strážcovia pamäti.

Manželia Tornareovci, ktorí si vzali na starosť židovský cintorín v Wintzenheime, podľa AFP uviedli, že naň dozerali dávno predtým, než sa stali oficiálnymi "strážcami pamäti".

Robert Tornare vysvetlil, že sa tak stalo pred 40 rokmi, keď kúpili dom v susedstve cintorína. Navyše, jeho manželka mala ako dieťa židovských kamarátov, ktorí jej po rokoch zverili kľúče od brány cintorína.

Generálny tajomník izraelitského konzistória regiónu Haut-Rhin Laurent Schilli, ktorý má na starosti dobrovoľných ochrancov, vyjadril nádej, že "smutné drámy" v podobe hanobenia cintorínov vyvolajú u ostatných spoluobčanov "reakciu ako po elektrošoku", i keď je v tejto veci skôr pesimistom.

Ocenil angažovanosť strážcov pamäti, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú dobrovoľníckej práci pre komunitu, čo nie je ani ich vlastná.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Technopole zasahuje NAKA
<< predchádzajúci článok
Ochranári sa snažia zlepšiť hniezdne možnosti v Levočských vrchoch