Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2019

Žiadosť o vydanie Ľ. Kosíka má už náš zastupiteľský úrad v Mali



Na snímke bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík.



Zdieľať
Na snímke bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík. Foto: TASR - MV SR
Bratislava 21. januára (TASR) - Decembrovú žiadosť Ministerstva spravodlivosti (MS) SR o vydanie bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka na Slovensko už má v rukách Zastupiteľský úrad SR v Mali v Abuji, ktorý vec postúpi kompetentným úradom v Mali.


"V extradičnej veci Ľuboša Kosíka informujeme, že na list ministra spravodlivosti Gábora Gála zo 7. decembra minulého roku adresovaný cestou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ministrovi spravodlivosti Mali (ako ďalšia urgencia predošlých extradičných žiadostí) potvrdzujeme ich doručenie Zastupiteľskému úradu (ZÚ) Mali v Abuji. V prípade aktuálnych skutočností vás budeme kontaktovať," uviedla na otázku TASR Denisa Gerši z tlačového oddelenia MS SR.

Minister spravodlivosti Gál 7. decembra minulého roku podpísal novú žiadosť o extradíciu Kosíka. "To napriek tomu, že od malijských orgánov SR nedostáva oficiálne informácie o tom, kde sa nachádza a či bol prepustený z väzenia, MS SR vyvíja maximálne úsilie, preto opätovne žiadame Mali, aby ho vydali," uviedla vtedy hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Kosík je podľa oficiálnych informácií Mali vo väzení a chýba len niekoľko podpisov na jeho vydanie. Po rokovaní vlády to povedala koncom novembra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Priznala však, že Mali je rizikovou krajinou. "Snáď informácie, ktoré nám čelní predstavitelia Mali priebežne dávajú, sú pravdivé," poznamenala.

O Kosíkovom údajnom prepustení z väzenia v Mali informoval 14. novembra denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík. Bývalý príslušník SIS bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. "Otvorili dvere a povedali koniec," uviedol vtedy pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.

Polícia následne na sociálnej sieti napísala, že najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru SR Milanovi Lučanskému potvrdili, že Kosík nebol prepustený z malijského väzenia.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) 12. novembra 2018 odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal Kosíkov obhajca, rozhodovať napokon Najvyšší súd SR. Termín verejného zasadnutia na NS SR ešte vytýčený nie je.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Zemplínskej knižnici prevedie deti Slovenskom zvedavý kocúr Felix
<< predchádzajúci článok
Hasiči na Orave a Kysuciach odstraňujú následky kalamity