Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. augusta 2015

Žiadame rehabilitáciu obetí tzv. Národného súdu 1945-47!



Deviateho októbra 2015 uplynie 70 rokov od prvej vraždy retribučného súdnictva tzv. Slovenskej národnej rady. Zastrelený za „zradu na povstaní“ bol na výrok tzv. Národného súdu Ján Šmigovský. ...



Zdieľať
Foto:
Bratislava 18. augusta (OTS) - Deviateho októbra 2015 uplynie 70 rokov od prvej vraždy retribučného súdnictva tzv. Slovenskej národnej rady. Zastrelený za „zradu na povstaní“ bol na výrok tzv. Národného súdu Ján Šmigovský.


Podplukovník Slovenskej armády si rozsudok smrti vypočul preto, že sa v chaose rozkazov generála Goliana prichádzajúcich z Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici rozhodol ako vojak zachovať vernosť prezidentovi.



Tzv. Národný súd 1945-47 sa podpísal pod desiatky rozsudkov vynesených z dôvodov režimovej nevraživosti, doslova „v mene republiky a slovenského národa“. Revolučnú prax nasledovali okresné a miestne Ľudové súdy, ktoré na základe viac ako 38-tisíc udaní odsúdili tisícky Slovákov. Procesy nemôžu byť znovu otvorené pred nezávislými súdmi. Pozostalým obetí sa tak štát nemieni stále ospravedlniť.

Na strane druhej, sme svedkami, že mnohí z dodnes „právoplatne odsúdených“ sú nepretržite uctievaní v národe či v oblastiach svojho pôsobiska ako zaslúžilí pracovníci na národa roli dedičnej. Za všetkých uveďme napr. Mons. Ferenčíka v Ružomberku, Mons. Filkorna v Bratislave, Nitre, Močenku či v Nitrianskom Pravne, prof. Ďurčanského v Rajci či samotného pplk. Šmigovského v Nitre, Prešove a v Spišskom Podhradí.

Pamäť národa naprieč desaťročiami svedčí, že oné politicky motivované rozsudky nad bývalými kultúrnymi a politickými vodcami slovenského národa, sú vo svetle pravdy zdrapmi papiera. Ako také však častokrát slúžievajú ako jediný argument odrodilcov proti skvejúcim sa osobnostiam slovenských dejín k ich vášnivému bojovému pokriku: „Vojnoví zločinci!“

Našej pozornosti však nemôžu uniknúť ani odsúdení z radov maďarskej a nemeckej národnostnej menšiny ako dôstojný pán Steinhübl, nemecký vyslanec Ludin či gróf Esterházy.

Vo svetle týchto skutočností spúšťame projekt Rehabilituj.Sk s podtitulom „Pravda sa nebojí skúmania!“ Cieľom projektu je zoznámiť verejnosť so skutkovými podstatami politických trestných činov, za ktoré boli v skutočnosti mnohé osobnosti verejného života prvej polovice 20. storočia odsúdené, a tam, kde to pravda nazeraná morálkou pripustí, zhromaždiť materiály potrebné k ich súdnej rehabilitácii.

Vyzývame preto pozostalých slovenskej krvi, ale i bratské národy Maďarov a Nemcov žijúce na našom Slovensku, aby sa na nás s dôverou obrátili a pomohli nám tak vytvoriť tlak na súčasných zákonodarcov v prospech zákonného spriechodnenia súdnych revízií retribučného súdnictva.

Zároveň pozývame slovenskú verejnosť na VIII. ročník Memoriálu Jána Šmigovského, ktorého úspešných absolventov tento rok 29. augusta vyznamená jeho 74 ročný syn.

Igor Cagáň, správca Rodného domu prezidenta Tisu
o. z. Spoločnosť pre zachovanie tradícií – Bytča
o. z. Nové slobodné Slovensko

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pokles cien ropy pravdepodobne spomalí rast ekonomiky Saudskej Arábie
<< predchádzajúci článok
Pasažieri lietadiel sa možno budú baliť do menších kufrov