BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Ženy v zrelom veku sú znevýhodnené na pracovnom trhu dvojnásobne - vekom aj pohlavím.
Vyplýva to z výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a občianskeho združenia Hlava 98, ktoré monitorovali vekovú skupinu žien po 45 roku života v rámci projektu Plus pre ženy 45+. O výsledkoch tohto výskumu informovali sociologičky z IVO Zora Bútorová a Jarmila Filadelfiová na dnešnej tlačovej besede.
Podľa Filadelfiovej ak hovoríme o vekovej skupine žien starších ako 45 rokov, nejde o zanedbateľnú skupinu. Predstavuje viac ako pätinu celkovej populácie na Slovensku, čo je takmer 21 percent. Z výskumu jednoznačne vyplynulo, že postavenie žien na trhu práce je do značnej miery nevýhodnejšie a ženy vo veku 45 až 54 rokov sú častejšie nezamestnané ako muži. Ako spresnila Filadelfiová, zo žien vo veku 55 až 64 rokov pracuje na Slovensku iba necelých 20 percent, kým napríklad v Českej republike je to 32 a vo Fínsku 54 percent.
Ako ďalej uviedla Bútorová, žena v strednom veku je z hľadiska znevýhodnenia na pracovnom trhu na treťom mieste, a to aj podľa verejnej mienky. Aby si udržali zamestnanie, sú často ochotné dochádzať do zamestnania aj zo vzdialenejších miest a viac ako polovica monitorovaných uviedla, že práci venuje viac času, aj na úkor rodiny a súkromia. Z výskumu vyplynulo, že hoci sú ženy rovnako vzdelané ako muži, pracujú prevažne za nižšiu mzdu a menej sa podieľajú na rozhodovaní. Nespokojné sú s výškou zárobku ako aj s vyhliadkami na postup v rámci hierarchie na pracovisku.
Výskum IVO ukázal, že nezamestnanosť na Slovensku sa v posledných rokoch začala výrazne znižovať. Nezamestnanosť žien a mužov bola pomerne vyrovnaná, uviedla Filadelfiová a dodala, že miera nezamestnanosti žien sa na vyššie hodnoty dostala až po roku 2004, kedy vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý posúva hranicu odchodu do dôchodku aj žien. Slovensko ako krajina EÚ má za cieľ zvyšovať zamestnanosť podľa stanoveného cieľa, vytýčenej hranice zamestnanosti 70 percent. Ako informovala Zora Bútorová, ženy by mali dosiahnuť hranicu 60 percent a v prípade starších pracovníkov a pracovníčok by mala cieľová hranica, o ktorú by sme sa mali usilovať, dosiahnuť 50 percent.
V rámci projektu Plus pre ženy 45+ prebieha kampaň Moja mama chce pracovať, ktorej cieľom je prekonať bariéry pri zamestnávaní žien v zrelom veku, lepšie spoznať pracovnú a životnú situáciu žien po 45 roku života a takisto prispieť k rodovému a vekovému scitliveniu spoločnosti.
SITA