06. júla 2023

6.7.2023 (SITA.sk) - Ženy v
Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) už nebudú mlčať o násilí páchanom na ženách a chcú komplexné riešenie zo strany štátu, nielen v sociálnej oblasti, ale aj v trestno-právnej. Uviedla to vo štvrtok na tlačovej konferencii členka predsedníctva KDH
Martina Holečková.
Program pomoci ženám
KDH preto prichádza s ročným programom sprevádzania v hodnote 6 000 eur, ktorý by počas jedného roka poskytol ženám pomoc právnika, psychológa, kariérneho poradcu, finančného poradcu a mentora. Tento program má byť okrem samoživiteľov a samoživiteliek dostupný aj pre rodiny v kríze.
Holečková zdôraznila, že podľa dostupných štatistík každá tretia žena vo veku od 15 rokov má skúsenosť s fyzickým alebo sexuálnym násilím a každá druhá zažila sexuálne obťažovanie. Takmer v každom piatom prípade násilia páchaného na ženách je páchateľom intímny partner.
„
Čo je ešte horšie, väčšina prípadov domáceho násilia nebola nikdy nahlásená. Je už čas prestať si konečne zakrývať oči a otvorene rozprávať o tom, že násilie páchané na ženách je jednou z najčastejších foriem porušovania ľudských práv na celom svete,“ skonštatovala Holečková. Osveta je podľa nej potrebná aj v kresťanskom prostredí. „
Je to oblasť, o ktorej musíme otvorene rozprávať,“ uviedla.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom
kliknite sem
Kľúčová je pomoc štátu
Medializovaným prípadom vrážd žien, ktoré zabil ich expartner, sa podľa nej dalo zabrániť, keby tu bola vôľa a podpora zo strany štátu. Častým problémom týraných žien býva, že sa boja svojho násilníckeho partnera opustiť, aby nezostali na ulici.
„
Žena musí mať istotu, že keď opustí násilníckeho partnera, sa jej život nezrúti, že nepríde o strechu nad hlavou, o prácu a najmä o deti, lebo jej partner si vie zabezpečiť lepších právnikov,“ poukázala Anna Laurinec Šmehilová z KDH. Dodala, že páchateľom zároveň treba vyslať signál, že im to len tak neprejde a nastaviť dostatočné tresty.
Štát musí podľa jej slov spraviť všetko pre to, aby sa ženy nebáli oznámiť násilie a mali istotu, že dostanú právnu pomoc a ochranu. Centier pomoci musí byť dostatok po celom Slovensku, musia mať zabezpečené financovanie a kvalifikovaný personál, dodala Laurinec Šmehilová.
Nezodpovednosť politikov
Političky z KDH zdôraznili, že pre hnutie je akékoľvek násilie neprípustné. Sú sklamané z toho, že v stredu sa z dôvodu nedostatočnej účasti poslancov nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu k odvolávaniu predsedu
Národnej rady SR Borisa Kollára (
Sme rodina) pre fyzické násilie voči svojej bývalej partnerke.
„
Pre nás v KDH nie je výhovorka, že dal som jej pár faciek, akceptovateľná. Ja si myslím, že bolo veľmi nezodpovedné od politikov, ako sa zachovali, a bolo to neúctivé voči ženám,“ reagovala Holečková na dianie v parlamente.
Zdroj: SITA.sk - Ženy v KDH odmietajú mlčať o násilí na ženách, chcú komplexné riešenie v sociálnej i trestno-právnej oblasti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.