Ženy s deťmi v Austrálii majú problémy s postupom v kariére
Ženy, ktoré odišli na rodičovskú dovolenku, majú v štátnej správe v Austrálii menšiu pravdepodobnosť na povýšenie ako ženy bez detí. Dnes o tom informovala Austrálska komisia pre výskum ...
BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Ženy, ktoré odišli na rodičovskú dovolenku, majú v štátnej správe v Austrálii menšiu pravdepodobnosť na povýšenie ako ženy bez detí. Dnes o tom informovala Austrálska komisia pre výskum štátnej správy, ktorá skúmala vplyv rodičovskej dovolenky na kariéru. Komisia zistila, že 65 percent žien, ktoré sa v roku 2001 vrátili do verejnej služby po rodičovskej dovolenke, neboli do minulého roka povýšené. Zo žien, ktoré v tom období nemali deti, nepovýšili 42 percent. "Je zjavné, že to vplýva na kariérny postup," uviedla komisia o rodičovských dovolenkách.
Vláda vo februári nariadila dvanásťmesačný výskum, ktorý má zistiť, či si ekonomika môže dovoliť zvýšiť dostupnosť rodičovskej dovolenky. Tá je v súčasnosti v Austrálii zriedkavá. Štátnu správu považujú v krajine za jednu z najpriateľskejších zamestnávateľov k rodine. Ponúka dvanásť týždňov platenej materskej dovolenky a dvanásť mesiacov neplatenej rodičovskej dovolenky s flexibilným pracovným časom. Komisia uviedla, že bližšie neskúmala príčiny rozdielnych kariérnych postupov medzi matkami a bezdetnými ženami. Jedným z faktorov by však mohol byť nedostatok príležitostí na prácu na čiastočný pracovný úväzok.
Podľa politologičky a odborníčky na rodovú rovnosť Gwan Gray z austrálskej národnej univerzity, firmy celkovo uprednostňujú ženy bez rodinných záväzkov. Ako uviedla Marie Coleman z feministickej organizácie National Foundation for Australian Women, kariérny postup matiek trpí najmä tým, že sa väčšina z nich vráti do práce na čiastočný úväzok. "Väčšina vrcholových pozícií nie je prispôsobená na to, aby ich ľudia vykonávali na čiastočný úväzok a tu je tá dilema," vysvetlila Coleman. Matky, ktoré sa vrátia do práce na čiastočný úväzok, nezastávajú také pozície, ktoré zodpovedajú ich schopnostiam. "Ženy s deťmi väčšinou čelia väčšej diskriminácii a rôznym prekážkam pri povýšeniach" než bezdetné ženy, uviedla Anna McPhee, riaditeľka vládneho úradu pre rovnosť príležitostí na pracovisku. "Existuje staromódny pohľad na to, čo je práca, čo je ideálny pracujúci - a to je muž zamestnaný na plný pracovný úväzok," dodala.
SITA/AP