Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2015

Žena naznačila hodenie stoličky v parlamente, trestný čin nespáchala



Stanislava Červeňová, ktorá podľa súdu ešte vo februári minulého roka v Národnej rade SR (NR SR) zobrala do rúk stoličku, naklonila sa cez zábradlie balkóna a naznačila jej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 3. júla (TASR) – Stanislava Červeňová, ktorá podľa súdu ešte vo februári minulého roka v Národnej rade SR (NR SR) zobrala do rúk stoličku, naklonila sa cez zábradlie balkóna a naznačila jej vhodenie smerom do rokovacej sály, trestný čin nespáchala. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave (KS BA). Ten zamietol sťažnosť prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I (OS BA I), ktorý postúpil vec Okresnému úradu v Bratislave I na prejednanie veci ako priestupku. Uznesenie KS BA je právoplatné a TASR ho má k dispozícii.


Červeňová sa podľa súdu zúčastnila dňa 13. februára minulého roka rokovania NR SR. Po jeho skončení na adresu poslancov začala zvýšeným hlasom kričať v zmysle, že sa môžu hanbiť a poukazovala na neutešenú životnú situáciu občanov. Potom zobrala do rúk stoličku a naznačila jej vhodenie do rokovacej sály NR SR. Následne zareagovali zamestnanci NR SR, ktorí stoličku zachytili a ženu vyviedli z priestorov určených pre verejnosť.

Celý incident zaznamenala bezpečnostná kamera. Podľa súdov, keby mala obžalovaná ozajstný záujem hodiť stoličku, mala na to dostatok času aj priestoru. Žena však stoličku držala v rukách.

„Nie je možné priznať zákonnú ochranu pred hlasným nesúhlasným prejavom na verejnosti, a to ani v priestoroch NR SR. Možnosť takéhoto prejavu je jedným zo základných ústavných práv občana, môže byť obmedzené len v nevyhnutnej miere, prísne za splnenia zákonných podmienok,“ skonštatovali súdy. Ďalej upozornili, že konanie obžalovanej neprekročilo hranicu trestnosti, aj keď protiprávne jednoznačne bolo, a to práve v geste obžalovanej v súvislosti so stoličkou. Súd skonštatoval, že obžalovaná sa nesprávala spôsobom, ktoré vyžaduje miesto a zasadnutie NR SR. „Súd však musí rozlíšiť a hodnotiť správanie obžalovanej, ktoré bolo nie v súlade so spoločenskými konvenciami, od správania protiprávneho a od správania protizákonného,“ konštatuje sa v uznesení.

Podľa súdu aj názory, s ktorými majoritná časť spoločnosti nesúhlasí, majú právo na prezentáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Británia zvažovala presídlenie obyvateľov Hongkongu do Severného Írska
<< predchádzajúci článok
Google opravil aplikáciu, označovala černochov za gorily