Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,4, ktoré postihlo juhozápad Pakistanu v stredu, si vyžiadalo okolo 170 obetí a zničilo stovky hlinených domov. Jeho epicentrum sa nachádzalo 640 kilometrov ...
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,4, ktoré postihlo juhozápad Pakistanu v stredu, si vyžiadalo okolo 170 obetí a zničilo stovky hlinených domov. Jeho epicentrum sa nachádzalo 640 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Islamabad, 15 kilometrov pod zemským povrchom. Najpostihnutejší je región Ziarat, kde prírodný živel zrovnal so zemou množstvo prevažne hlinených a drevených domov. Strechu nad hlavou stratilo na základe predbežných údajov 15 tisíc ľudí. Najničivejšie zemetrasenie za posledné roky zasiahlo juhozápad Pakistanu na svitaní. Na viacerých miestach ho sprevádzali zosuvy pôdy. Očakáva sa, že počet obetí bude stúpať vzhľadom na chaotické pomery v postihnutých oblastiach.
Pakistan sa doteraz nespamätal z následkov katastrofálneho zemetrasenia, ktoré postihlo krajinu pred tromi rokmi. Prírodný živel si vtedy vyžiadal životy približne 80 tisíc ľudí, o strechy nad hlavou prišli ďalšie tri milióny obyvateľov. Najviac postihnutá bola pakistanská časť himalájskeho regiónu Kašmír.
Prírodná katastrofa viedla podobne ako pred tromi rokmi k ústretovým gestám zo strany tradičného rivala Pakistanu Indie. India vyjadrila v stredu smútok a sústrasť rodinám obetí stredajšieho silného zemetrasenia v Pakistane a zároveň ponúka Islamabadu pomoc. Indický premiér Manmohan Singh svojmu pakistanskému kolegovi Júsafovi Razá Gílánímu oznámil, že "India je pripravená poskytnúť pomoc v akejkoľvek forme s cieľom pomôcť pri odstraňovaní škôd".
India a Pakistan majú komplikované vzájomné diplomatické vzťahy. Obe krajiny viedli od vyhlásenia nezávislosti od britskej nadvlády medzi sebou už dve vojny. Dôvodom bolo územie Kašmír, ktoré je rozdelené medzi Indiu, Pakistan a Čínu a je už desaťročia jadrom sporov medzi Naí Dillí a Islamabadom. Až tragická udalosť z roku 2005 viedla k aspoň čiastočnému zmiereniu a obe krajiny začali spolupracovať na odstraňovaní škôd a navzájom si pomáhať.
SITA