Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. decembra 2014

Zelená koalícia kritizuje projekty, ktoré má podporiť Junckerov balík



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 16. decembra (TASR) – Veľká časť projektov, ktoré by chcelo Slovensko financovať z 315-miliardového investičného balíčka Európskej komisie, nesplní svoj účel a mnohé môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Tvrdí to Zelená koalícia mimovládnych organizácií v reakcii na minulý týždeň zverejnený slovenský zoznam projektov. Peniaze z tzv. Junckerovho balíka majú podporiť rast a zamestnanosť v Európskej únii (EÚ).


"Už pri prvom pohľade na slovenský zoznam projektov je jasné, že ich prínos k rastu a zamestnanosti bude v mnohých prípadoch otázny a životné prostredie bude zrejme hlavným porazeným. Obavy tiež vzbudzuje spôsob výberu projektov – bol nielen netransparentný, ale chýbala aj akékoľvek verejná diskusia o tom, na čo by tieto peniaze mohli byť na Slovensku využité," upozornil výkonný riaditeľ Priateľov Zeme-CEPA Miroslav Mojžiš.

Za rozporuplnú označil podporu pre veľké firmy, ako sú US Steel, Slovnaft a Duslo Šaľa, ktoré majú chcieť na investície spolu takmer 3,3 miliardy eur, teda asi 12 % zdrojov z celého slovenského zoznamu projektov. "Je neprijateľné podporovať z verejných zdrojov ekonomicky vysoko návratné investície veľkých korporácií. Ak by veľké súkromné firmy získali takúto verejnú podporu, boli by ďalej zvýhodňované na úkor malých podnikateľov či samospráv," domnieva sa Mojžiš.

Nepáči sa mu tiež, že do zoznamu sa dostali "mamutí" projekt Vážska vodná cesta a kontroverzné projekty ako ropovod Bratislava – Schwechat či diskutovaný úsek diaľnice D1 Turany – Hubová. Presunuté doň boli podľa neho aj projekty, ktoré z pádnych dôvodov odmietla financovať Európska komisia z eurofondov, ako napríklad vodné dielo Slatinka.

Zelená koalícia vyzýva zástupcov Slovenska, aby na štvrtkovom (18.12.) zasadnutí Európskej rady podporili iba také nastavenie investičného balíka, ktoré nasmeruje podporu predovšetkým do verejného sektora, malým a stredným podnikateľom a ktoré umožní efektívnu kontrolu všetkých podporených projektov. Zároveň je presvedčená, že podporené projekty nesmú v rozpore s legislatívou EÚ poškodzovať životné prostredie.

"Participácia v zásobníku projektov ešte neznamená, že projekt ako taký bude financovaný. Keďže sme na samotnom začiatku, je predčasné robiť akékoľvek uzávery, odhady dosahov," reagoval pre TASR šéf komunikácie Ministerstva financií (MF) SR Martin Šanta. "Junckerov investičný balík môže pomôcť riešiť a vyriešiť niektoré problémy, ale nie všetky. Je preto potrebné, aby implementácia reforiem a ozdravovanie verejných financií naďalej pokračovali," dodal.

Zoznam projektov na európskej úrovni bol predstavený 9. decembra. V predbežnom zásobníku je približne 2000 projektov v súhrnnej hodnote 1,3 bilióna eur. Výber bude mať na starosti porota nezávislých odborníkov, ktorá posúdi európsky rozmer prihlásených projektov a ich ekonomickú životaschopnosť.

Štátny tajomník MF SR Vazil Hudák minulý týždeň vyčíslil, že národnej pracovnej skupine zloženej zo zástupcov rezortov financií, dopravy, hospodárstva, životného prostredia, súkromnej sféry či samospráv sa podarilo zozbierať vyše 120 projektov v celkovom objeme zhruba 30 miliárd eur. Všetky majú hodnotu nad 100 miliónov eur a musia byť realizovateľné v rokoch 2015 až 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri výkopových prácach v prešovskej poliklinike sa našli ľudské kosti
<< predchádzajúci článok
Tento rok zahynulo pri výkone povolania 66 novinárov, 119 uniesli