Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. septembra 2011

Zdroj z Gazpromu tvrdí, že kontrola EK môže trvať roky



Úradu Európskej únie na ochranu hospodárskej súťaže môže trvať roky, kým zanalyzuje zistenia v rámci svojej kontroly v európskych dcérskych spoločnostiach Gazpromu a dospeje k nejakým záverom. Pre ...



Zdieľať
gazprom plyn MOSKVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Úradu Európskej únie na ochranu hospodárskej súťaže môže trvať roky, kým zanalyzuje zistenia v rámci svojej kontroly v európskych dcérskych spoločnostiach Gazpromu a dospeje k nejakým záverom. Pre agentúru Reuters to v stredu povedal zdroj z ruského podniku Gazprom.


Odporúčame:
Brusel podozrieva SPP z kartelu, urobil neohlásenú kontrolu

Zdroj ďalej uviedol, že maximálnym výsledkom môže byť to, že firma dostane pokutu, ak sa ukáže nejaké porušenie legislatívy EÚ na ochranu hospodárskej súťaže. Ako zdroj z prostredia Gazpromu poznamenal, nevie, prečo EÚ kontrolu uskutočnila teraz. Naznačil však časovú zhodu s krokmi Gazpromu smerujúcimi k výstavbe plynovodu South Stream, ktorý je konkurenčným projektom pre plán výstavby plynovodu Nabucco podporovaného Európskou úniou.

Európska komisia uskutočnila kontroly vo viacerých stredoeurópskych členských krajinách EÚ vo firmách podnikajúcich v oblasti dodávok, prepravy a skladovania zemného plynu. Kontrole podrobili aj spoločnosti Slovenský plynárensky priemysel, OMV, RWE Transgas, ako aj E.ON Ruhrgas. “Gazprom mohol uzatvoriť dohody s SPP alebo ďalšími predajcami cez obmedzenia pri dodávkach zemného plynu veľkoobchodným predajcom v členských štátoch únie, na ktorých základe títo nemohli zemný plyn ďalej predávať mimo územia štátu, v ktorom majú sídlo,“ citoval denník SME bruselský dokument . Takto si mali energofirmy prerozdeliť trhy. Komisia má podľa denníka SME podozrenie, že sa firmy po dohode s Gazpromom vyhýbali investíciám do plynovodov, ktoré by ruskému gigantu konkurovali.

Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická plynárenská spoločnosť. Akcionármi spoločnosti sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kompostovateľné vrecká pre bio-odpad zaznamenali úspech
<< predchádzajúci článok
Fínsko schválilo euroval, Slovensko hľadá riešenie