Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. februára 2011

Zdravotnícky výbor podporil úpravu vernostných systémov



Parlamentný zdravotnícky výbor nesúhlasil s požiadavkou prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa z novely zákona o zdravotných poisťovniach vypustili ustanovenia upravujúce vernostné systémy. ...



Zdieľať
poistovne Foto: BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - Parlamentný zdravotnícky výbor nesúhlasil s požiadavkou prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa z novely zákona o zdravotných poisťovniach vypustili ustanovenia upravujúce vernostné systémy. Práve kvôli nim pritom hlava štátu novelu nepodpísala. Výbor rovnako nepodporil ani požiadavku prezidenta na posun termínu transformácie nemocníc o pol roka. Poslanci odsúhlasili iba zmenu účinnosti novely z 1. januára na 1. apríl 2011. Zároveň odobrili aj celú vrátenú novelu ako celok.


Prezidentovi sa podľa riaditeľky sekcie legislatívy Kancelárie prezidenta SR Márie Dreninovej pri znovuzavedení poskytovania zliav na lieky a dietetické potraviny na recept a zdravotnícke pomôcky na poukaz nepozdával súlad ustanovení zo zákonom o lieku, ale aj ďalšími zákonmi zo zdravotníckej oblasti, no vyčítali mu aj terminologickú nepresnosť a slabú zrozumiteľnosť. "Zavedenie nových nedefinovaných pojmov vedie k nejednoznačnému výkladu a problémom pri vykonávaní zákona," znela jedna z výhrad prezidenta.

Zmenu vo výbore podporil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ale aj autor pozmeňujúceho návrhu, ktorý ju presadil, Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Napriek tomu jej podpora v pléne nie je istá. Ako poznamenal poslanec za KDH Marián Kvasnička, vie minimálne o dvoch poslancoch hnutia, ktorí úpravu nechcú podporiť. "Je to na vedomí a svedomí jednotlivých poslancov," povedal k možných rozdielnym názorom v rámci KDH minister Uhliarik. Koaličný poslanec Novotný si myslí, že zákon ako celok prelomí prezidentovo veto. "Cítim to tak, že pripomienky pána prezidenta týkajúce sa vypustenia možnosti dávať zľavy a posunutia transformácie nebudú schválené," dodal.

Na úpravu vernostných systémov pritom poslanci vo výbore nemajú rovnaký názor. Opoziční zväčša súhlasili s výhradami prezidenta. Nepozdávalo sa im najmä to, že sa znovuzavedenie poskytovania zliav na lieky a dietetické potraviny na recept a zdravotnícke pomôcky na poukaz dostali do zákona ako pozmeňujúci návrh poslanca. Podľa bývalého ministra zdravotníctva Richard Rašiho nemal byť do novely zaradený a nemal byť ani schválený. Zároveň poznamenal, že predstavuje výraznú konkurenčnú výhodu pre reťazce lekární.

Novotný kritiku opozície odmietol. "Cieľom je, aby pacienti doplácali na lieky menej a aby zľavy mali jasné pravidlá," zhrnul. Zároveň upozornil, že vernostné systémy v lekárňach fungujú aj teraz, napriek tomu, že ich zákon nepozná a nemajú jasné pravidlá. "Podľa mňa je vždy lepšie zaviesť akési jasné pravidlá, ako nemať žiadne pravidlá a nechať to na divočinu," vyhlásil. Zároveň potvrdil, že ak sa vyskytnú nejaké problémy pri aplikácii zákona, je pripravený ich riešiť.

Pozmeňujúci návrh dáva lekárni možnosť dať dobrovoľne zákazníkovi zľavu na cene s tým, že táto zľava sa rozdelí medzi zdravotnú poisťovňu a pacienta v pomere, v akom je pomer úhrady. Taktiež zakazuje lekárňam dávať akékoľvek výhody vo forme naturálií či hotovostných platieb. Proti úprave vystúpila okrem prezidenta a opozície aj Asociácia lekárnikov Slovenska a Slovenská lekárnická komora.

Novela mala okrem úpravy vernostných systémov zaviesť od začiatku tohto roka aj ďalšie novinky, a to napríklad ochranný limit na doplatky za lieky pre dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých. Zrušiť mala taktiež povinnosť odporúčacích lístkov a minulosťou sa malo stať aj plošné testovanie na helicobactera pylori. Štátne nemocnice by sa na základe nej mali transformovať z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.

Zmeny však mala priniesť aj pre zdravotné poisťovne. Po novom sa mala prísnejšie posudzovať ich platobná schopnosť. Novela mala taktiež zvýšiť transparentnosť zmluvných vzťahov zverejnením zmlúv medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a poisťovňami. Jej ambíciou bolo aj vrátiť nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a to zmenou spôsobu odvolania jeho predsedu. Vláda už po novom nemala mať možnosť urobiť tak bezdôvodne.

Poslanci na utorňajšom rokovaní výboru podporili aj výmenu jedného člena Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a súhlasne sa vyjadrili aj k vládnemu návrhu zákona o kritickej infraštruktúre. Venovali sa aj medializovanej téme tzv. crazy shopov. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik prisľúbil, že do dvoch týždňov by sa v pripomienkovom konaní mala objaviť novela zákona o omamných a psychotropných látkach.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Decembrová inflácia na Slovensku nižšia ako priemer OECD
<< predchádzajúci článok
Príjmy štátu v prvom mesiaci boli lepšie ako vlani