Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2009

Zdravotníci v Guantáname porušovali etiku, vyhlásil Červený kríž



Zdravotnícky personál, ktorý dozeral na výsluchy vykonávané agentmi americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) vo väznici v zálive Guantánamo na Kube, porušoval lekársku etiku, vyhlásil v ...



Zdieľať
WASHINGTON 7. apríla (WEBNOVINY) - Zdravotnícky personál, ktorý dozeral na výsluchy vykonávané agentmi americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) vo väznici v zálive Guantánamo na Kube, porušoval lekársku etiku, vyhlásil v pondelok Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).


V správe Červeného kríža pre rok 2007 založenej na rozhovoroch so 14 "veľmi významnými väzňami", ktorí sa do Guantánama dostali v septembri 2006, sa uvádza, že zdravotnícky personál dozeral na stav väzňov, ktorí sa podrobili kontroverznej vypočúvacej metóde označovanej ako "simulované topenie", a predlžoval ich trápenie. V niektorých prípadoch, informuje MVČK, zdravotnícky personál odporúčal zastaviť vypočúvanie, v iných prípadoch "odporučil, aby sa pokračovalo, ale s nejakými zmenami". Jeden z väzňov zástupcom MVČK hovoril o tom, ako sa im "zdravotníci vyhrážali, že zdravotná starostlivosť bude podmienená spoluprácou s vyšetrovateľmi". Podľa správy "sa zdá, že hlavným cieľom (zdravotníkov) bola pomoc pri vypočúvacom procese a nie pomoc pacientovi". "Vypočúvania sú v rozpore s medzinárodným právom," uviedol v správe Červený kríž," a účasť na takejto činnosti je v rozpore s medzinárodnými štandardami lekárskej etiky".

Obsah tajnej 43-stranovej správy v pondelok zverejnili na internetovej stránke dvojtýždenníka New York Review of Books. Novinár Mark Danner, ktorý získal správu, odhalil niektoré zo svojich zistení ešte minulý mesiac.

Nový prezident USA Barack Obama krátko po inaugurácii za prezidenta Spojených štátov amerických podpísal dokumenty, ktorými odštartoval zmeny v prístupe k osobám podozrivým z terorizmu. Medzi rozhodnutiami je uzavretie zadržiavacieho strediska v kubánskom zálive Guantánamo v priebehu jedného roka, prehodnotenie vojenských súdov s podozrivými a zákaz najtvrdších vypočúvacích metód. Na základni stále zostáva asi 250 zajatcov. Veľkú časť z nich by mali Američania prepustiť, no nechcú ich vydať do ich domovských krajín, kde môžu čeliť perzekúciám, a preto by ich chceli premiestniť do iných krajín.

SITA_AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Správa o príprave Obamovej vraždy bola falošná
<< predchádzajúci článok
Medzinárodné centrum na hodnotenie vôd oddnes sídli v SR