Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

19. apríla 2010

ZDRAVOTNÍCI: Popol v atmosfére nie je nebezpečný



Vulkanické erupcie na Islande budú mať minimálny vplyv na zdravie. Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, ktorá sa odvoláva na informácie Svetovej ...



Zdieľať
sopka Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Vulkanické erupcie na Islande budú mať minimálny vplyv na zdravie. Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, ktorá sa odvoláva na informácie Svetovej zdravotníckej organizácie - WHO. "Oblak popola obsahuje jemné čiastočky, ale pokiaľ zostáva popol vo vrchnej atmosfére, nenastane zvýšené riziko voči zdraviu. Ak by však dosiahol prízemnú vrstvu, a ak by bol vo vysokej koncentrácii, tak popol môže spôsobiť zdravotné problémy, ale tieto by boli pravdepodobne minimálne," informovala Šramková. Podľa nej WHO EURO priebežne monitoruje situáciu, zahŕňajúc možné dopady na zdravie a je v kontakte s členskými štátmi, s ktorými konzultuje primeranosť opatrení na túto situáciu.

Keďže koncentrácia sa môže meniť v rôznych krajinách v závislosti od vetra a teploty vzduchu, WHO odporúča ľuďom, aby sledovali najnovšie oznamy svojich zdravotníckych autorít a meteorologických služieb. "V prípade zvýšenej koncentrácie znečistenia sú odporúčané bežné opatrenia, ako napr. vyhýbať sa náročnému fyzickému cvičeniu u ľudí s astmou a respiračnými symptómami," uviedla hovorkyňa. Vulkanický popol obsahuje jemné čiastočky, ktoré sa môžu dostať až do dolných dýchacích ciest. Ľudia s chronickými respiračnými ťažkosťami ako napr. astmou, emfyzémom, alebo bronchitídou môžu byť viac náchylní, ak je tento popol prítomný v nižšej časti atmosféry vo vysokých koncentráciách. Dažde môžu tento popol zmyť.

Oblak popola môže dosiahnuť aj iné európske krajiny a erupcia môže trvať niekoľko dní až týždňov alebo aj dlhšie. Európsky systém monitoringu kvality ovzdušia (EuroAirnet) zahŕňa stovky staníc naprieč celou Európou, ktoré fungujú v európskych mestách a umožňujú zhodnocovanie situácie kvality ovzdušia. "Európsky projekt CITAIR poskytuje denne aktualizácie o kvalite ovzdušia v európskych mestách," informovala Šramková.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NATO: Sopečný prach nám poškodil stíhačky
<< predchádzajúci článok
Maďari opäť otvorili svoj vzdušný priestor