Maďarská opozičná strana Fidesz, ktorá organizovala nedávne úspešné referendum za zrušenie zdravotníckych poplatkov, dodnes nepredstavila svoju stratégiu financovania zdravotníctva. Ešte pred referendom, ...
BRATISLAVA 25. marca (WN/PR) - Maďarská opozičná strana Fidesz, ktorá organizovala nedávne úspešné referendum za zrušenie zdravotníckych poplatkov, dodnes nepredstavila svoju stratégiu financovania zdravotníctva. Ešte pred referendom, ktorým prišli zdravotnícke zariadenia v Maďarsku o časť peňazí, Fidesz tvrdil, že predstaví svoj plán ako vykryť deficit, ktorý vznikol zrušením poplatkov.
Maďarská vláda sa prikláňa k alternatíve preskupenia peňazí z jednej oblasti do druhej. Tamojší lekári to však odmietajú a tvrdia, že prerozdeľovanie financií ja najhorší možný variant. Do rezortu je podľa nich potrebné naliať peniaze zvonku.
Alternatívy financovania zdravotníctva priblíži už 10. apríla v Bratislave štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Maďarska Gyula Kincses, ktorý vystúpi na konferencii „Zdravie je luxus – Vieme ako ho financovať?“.
Konferenciu organizuje Health Policy Institute a pozvanie prijali okrem Gyulu Kincsesa aj štátny tajomník ministerstva financií SR František Palko, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Českej republiky Pavel Hroboň, viceguvernér NBS Martin Barto a mnohí renomovaní odborníci v oblasti zdravotníctva.
Zástupcovia Health Policy Institute predstavia na bratislavskej konferencii stratégiu financovania zdravotníctva do roku 2025, v ktorej sa okrem iného venujú aj mechanizmu priamych poplatkov, ktoré sú často chápané ako výhodný spôsob zvyšovania doplnkových zdrojov v zdravotníctve.
„V prípade nulových poplatkov pacienti využívajú zdravotnícke služby nadmerne, lebo priamo neznášajú finančné dôsledky ich čerpania, a tak im pripisujú nižšiu spotrebiteľskú hodnotu ako je ich reálna hodnota. Zavedenie poplatkov tak znižuje nadmerné využívanie zdravotnej starostlivosti, a zároveň vytvára u pacientov pocit zodpovednosti za svoj zdravotný stav. Systém poplatkov však musí byť citlivo nastavený, aby nezabraňoval chudobným vrstvám v dostupnosti zdravotných služieb,“ píše sa v štúdii z dielne HPI.
Gyula Kincses
Štátny tajomník maďarského ministerstva zdravotníctva s bohatými skúsenosťami z analyzovania zdravotníckeho systému. Pôsobil ako riaditeľ Inštitútu pre strategický výskum v zdravotníctve, v rokoch 1998 - 2000 bol hlavným poradcom vlády v strategickom analytickom centre. Je nositeľom Zlatého Kríža za zásluhy Maďarskej republiky.
Registrácia na konferenciu na adrese:
http://konferencie.hpi.sk/sk/online-registracia