Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

16. júna 2011

Zdeno Chára vyhral s Bostonom Bruins Stanleyho pohár



Víťazom hokejového Stanleyho pohára sa stali v stredu hokejisti Bostonu Bruins. ...



Zdieľať
zdeno chara Slovenský obranca a kapitán Boston Bruins zdvíha nad hlavu Stanleyho pohár. Vancouver, 16. júna 2011.Foto: SITA/APVANCOUVER 16. júna (WEBNOVINY) - Víťazom hokejového Stanleyho pohára sa stali v stredu hokejisti Bostonu Bruins.


Tím trénera Clauda Juliena dokázal v rozhodujúcom siedmom zápase zdolať Vancouver po prvýkrát vo finálovej sérii na jeho ľade 4:0 a po 39. rokoch získať pre Boston šiesty Stanley Cup.

O víťazstvo sa postarala najmä dvojica mladých hráčov - 25-ročný Patrice Bergeron, ktorý strelil dva góly a stal sa novým členom Triple Gold Clubu a 23-ročný nováčik Brad Marchand, ktorý prvý gól svojho tímu vypracoval a druhý so štvrtým sám dal. Prekonal tak klubový nováčikovský rekord v počte bodov v play-off, ktorý od roku 1982 držal s 18 bodmi (7+11) Barry Pederson. Marchand získal v play-off 2011 19 bodov (11+8).

Kapitán "medveďov" Zdeno Chára sa stal celkovo siedmym Slovákom, ktorého meno pribudne na najcennejšej trofeji, aká sa dá v klubovom hokeji získať. Tridsaťštyriročný trenčiansky rodák je však prvým Slovákom, ktorý mal z pozície kapitána česť prebrať Stanleyho pohár priamo z rúk komisára NHL Garyho Bettmana a ako prvý ho zdvihnúť nad hlavu.

Je len druhým Európanom po detroitskom Nicklasovi Lidströmovi, ktorému sa takáto česť dostala. Vďaka obrancovi, ktorý je veľkým favoritom na zisk tohtoročnej Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL, zavíta Stanleyho pohár už tretí rok po sebe v auguste aj na Slovensko, druhý rok po sebe do Trenčína, kam ho vlani priviezli po triumfe Chicaga Marián Hossa a Tomáš Kopecký. V roku 2009 sa ním v Topoľčanoch popýšil Miroslav Šatan.

Výsledok siedmeho zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hralo sa na štyri víťazstvá):

Vancouver Canucks - Boston Bruins 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) - konečný výsledok série: 3:4, Boston získal Stanleyho pohár
Góly: 15. P. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. P. Bergeron (Seidenberg, G. Campbell), 58. Marchand.
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 20:37. Rozhodovali: O'Halloran, Walkom - Sharres, Morin, Diváci: 18 860.

Po 108 sekundách letela na brankára Bostonu Tima Thomasa prvá strela z hokejky Taneva a 37-ročný gólman tak prekonal rekord NHL v počte úspešných zákrokov v jednom play-off, ktorý dovtedy so 761 zákrokmi držal spoločne s Kirkom McLeanom z Vancouveru zo sezóny 1993/94. V druhej tretine vzal Thomas McLeanovi aj rekord v počte pukov letiacich na jeho bránku v jednom play-off (820). Brankár Bostonu Bruins Tim Thomas vychytal "medveďom" Stanleyho pohár. Vancouver, 16. júna 2011.Foto: SITA/AP

Prvá veľká šanca sa zrodila už v 4. min, keď Peverleyho prihrávku spoza bránky trafil padajúci Krajčí rybičkou, no puk skončil v lapačke na ľade ležiaceho Luonga. Hneď z protiútoku sa do pásma Bruins dostal Daniel Sedin, počkal na svoje dvojča Henrika, ten hľadal streleckú parketu, no Thomasa neprekonal. V 8. min pre zmenu Daniel Sedin v nádejnej situácii dostal puk pod Thomasove betóny. O minútu neskôr trafil z dobrej pozície Thomasa Higgins.

Potom prišla minúta, kedy Vancouver zvieral Boston v jeho obrannom pásme, "medvede" odpovedali v ďalšom striedaní rovnakou mincou a domáci 90 sekúnd tŕpli. V 15. min zamĺkli úplne, keď Bergeron vyhral buly dopredu na Marchanda, ten úplne zamotal hlavu celej obrane Canucks, naservíroval puk medzi kruhy tiesnenému Bergeronovi, ktorý z prvej trafil neomylne k pravej žŕdke Luongovej bránky. Bruins prvýkrát strelili v aktuálnej finálovej sérii úvodný gól na ľade Vancouveru. Domáci sa po chvíľke otriasli a Kesler sa rútil na Thomasa, lenže ten bol opäť na mieste. Dvanásť sekúnd pred koncom I. dejstva zatrnulo hráčom Bruins, keď po zrážke z Higginsom zostal na ľade ležať ich kapitán Zdeno Chára. Ten sa zdvíhal veľmi ťažko, no napokon v dueli pokračoval.

Držiteľom Conn Smytheovej trofeje pre najužitočnejšieho hráča play-off sa stal podľa očakávania gólman Bostonu Tim Thomas. Tridsaťsedemročný brankár sa stal len druhým Američanom, ktorý získal túto trofej. Dominoval vo všetkých brankárskych štatistikách play-off, vo finálovej sérii vychytal dva zápasy s čistým kontom a inkasoval v nej len 8 gólov.

Zostavy
Vancouver: Luongo - Ehrhoff, Bieksa, Edler, S. Salo, Alberts, Tanev - D. Sedin, H. Sedin, Burrows - Higgins, Kesler, Tambellini - Torres, Lapierre, Hansen - Glass, Malhotra, Oreskovich
Boston: T. Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - Lucic, Krejčí, Peverley - Marchand, P. Bergeron, Recchi - Ryder, C. Kelly, Seguin - Paille, G. Campbell, S. Thornton


Začiatok 2. tretiny patril Bostonu, agilný Marchand opäť zamotal hlavu obrane Canucks, natlačil sa zprava pred Luonga, no jeho strela skončila na jeho ľavej žŕdke.. V 29. min. Chára zle rozohral, no vzápätí zaskočil v bránke za Thomasa a rukou vyrazil Burrowsovu strelu. V 33. min predviedol ďalšiu veľkú vec nováčik Marchand, ktorý zľava vystrelil na Luonga, potom vzal puk Bieksovi, obišiel bránku a pokúsil sa zasunúť puk popri žŕdke do siete.

Ten skončil pod vyrážačkou Luonga, ktorý si ju aj s pukom zasunul za bránkovú čiaru. Boston viedol 2:0 a už o minútu mohlo byť rozhodnuté, keď sa Recchi dostal cez oboch obrancov Vancouveru, no sám zoči-voči Luongovi neuspel. Domáci sa nadýchli k veľkému tlaku, Thomas sotva stačil likvidovať strely Higginsa, Edlera a Bieksu. V 37. min pri tomto závare pred Thomasom poslal Chára na ľad Keslera a Vancouver mal možnosť prvej presilovej hry. V tej však hráči Bruins zatĺkli rozhodujúci klinec do vancouverskej rakvy. Bergeron ušiel obrane domácich, v závere jeho sóla ho podrazil Ehrhoff, puk letel na Luonga, ten ho neudržal a Bergeron ležiaci a kĺzajúci sa po ľade ho dorazil do domácej bránky. Zásah potvrdil aj videorozhodca v Toronte.




V tretej tretine sa frustrované "kosatky" nedokázali dostať do tlaku a vymyslieť čosi na zmenu stavu. Všetko to vyvrcholilo v 6. min zbytočným odplácajúcim faulom Hansena na Ferenceho, keď išiel striedať. Vancouver sa však ubránil a po skončení presilovky sa v čistej šanci musel pred Thomasom skloniť Daniel Sedin. V 54. min dali rozhodcovia Vancouveru ešte jednu šancu pri nepochopiteľnom vylúčení Lucica a Boston po sóle Marchanda mohol opäť skórovať v oslabení.

V 55. min nevyužil bergeron šancu na historický hetrik v siedmom finálovom zápase, ktorý sa ešte nikomu nepodaril. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času odvolal domáci tréner Alain Vigneault Luonga z bránky no už po 15 sekundách vzal domácemu tímu akékoľvek ilúzie na obrat Marchand. Tutovku na 5:0 ešte stihol spáliť Lucic, no potom už nič nebránilo obrovskej eruupcii bostonskej radosti pred zamĺknutou Rogers Arénou vo Vancouveri.

"Je to obrovská radosť. No bola vykúpená tvrdou prácou počas veľmi dlhej a ťažkej sezóny. Bolo to o trpezlivosti, dôslednom plnení všetkých pokynov a činností," skonštatoval tesne po skončení zápasu Zdeno Chára. "Môj brat už toto zažil, bola to ťažká cesta, no teraz aj viem, o čom to je," vyznal sa obranca Tomáš Kaberle, ktorý do Bostonu prišiel počas sezóny z Toronta. Jeho starší brat František strelil víťazný gól v siedmom finálovom zápase pri triumfe Caroliny v roku 2006.

Slovenský obranca a kapitán Boston Bruins zdvíha nad hlavu Stanleyho pohár. Vancouver, 16. júna 2011.Foto: SITA/AP
.
Prehľad Slovákov so Stanleyho pohárom

1961 - Stan Mikita (Chicago Blackhawks)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey Devils)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)
2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks)
2011 - Zdeno Chára (Boston Bruins)

Patrice Bergeron ďalším členom Triple Gold Clubu

Útočník Bostonu Patrice Bergeron sa v stredu po skončení finálovej bitky o Stanleyho pohár stal 25. členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje víťazov všetkých troch najcennejších hokejových turnajov - Stanleyho pohára, olympijského turnaja a majstrovstiev sveta. Dvadsaťpäťročný center získal titul majstra sveta v kanadskom drese na MS 2004, vlani triumfoval na domácom olympijskom turnaji vo Vancouveri a v drese Bostonu pridal ziskom Stanleyho pohára v sezóne 2011 posledný kúsok do cennej mozaiky úspechov.

Dvadsiatym piatym členom prestížneho klubu sa tak stal ôsmy Kanaďan. Naposledy sa Triple Gold Club rozširoval vlani po finále Stanleyho pohára, keď sa členom stal kapitán víťazného Chicaga Jonathan Toews ako najmladší hráč v histórii (22 rokov a 42 dní). Okrem dvoch tuctov hokejistov sa všetky potrebné ocenenia podarilo pozbierať aj jednému trénerovi - Kanaďanovi Mikovi Babcockovi.


Historický prehľad držiteľov hokejového Stanleyho pohára:

2011 Boston Bruins, 2010 Chicago Blackhawks, 2009 Pittsburgh Penguins, 2008 Detroit Red Wings, 2007 Anaheim Ducks, 2006 Carolina Hurricanes, 2005 NHL sa nehrala, 2004 Tampa Bay Lightning, 2003 New Jersey Devils, 2002 Detroit Red Wings, 2001 Colorado Avalanche, 2000 New Jersey Devils, 1999 Dallas Stars, 1998 Detroit Red Wings, 1997 Detroit Red Wings, 1996 Colorado Avalanche, 1995 New Jersey Devils, 1994 New York Rangers, 1993 Montreal Canadiens, 1992 Pittsburgh Penguins, 1991 Pittsburgh Penguins, 1990 Edmonton Oilers, 1989 Calgary Flames, 1988 Edmonton Oilers, 1987 Edmonton Oilers, 1986 Montreal Canadiens, 1985 Edmonton Oilers, 1984 Edmonton Oilers, 1983 New York Islanders, 1982 New York Islanders, 1981 New York Islanders, 1980 New York Islanders, 1979 Montreal Canadiens, 1978 Montreal Canadiens, 1977 Montreal Canadiens, 1976 Montreal Canadiens, 1975 Philadelphia Flyers, 1974 Philadelphia Flyers, 1973 Montreal Canadiens, 1972 Boston Bruins, 1971 Montreal Canadiens, 1970 Boston Bruins, 1969 Montreal Canadiens, 1968 Montreal Canadiens, 1967 Toronto Maple Leafs, 1966 Montreal Canadiens, 1965 Montreal Canadiens, 1964 Toronto Maple Leafs, 1963 Toronto Maple Leafs, 1962 Toronto Maple Leafs, 1961 Chicago Black Hawks, 1960 Montreal Canadiens, 1959 Montreal Canadiens, 1958 Montreal Canadiens, 1957 Montreal Canadiens, 1956 Montreal Canadiens, 1955 Detroit Red Wings, 1954 Detroit Red Wings, 1953 Montreal Canadiens, 1952 Detroit Red Wings, 1951 Toronto Maple Leafs, 1950 Detroit Red Wings, 1949 Toronto Maple Leafs, 1948 Toronto Maple Leafs, 1947 Toronto Maple Leafs, 1946 Montreal Canadiens, 1945 Toronto Maple Leafs, 1944 Montreal Canadiens, 1943 Detroit Red Wings, 1942 Toronto Maple Leafs, 1941 Boston Bruins, 1940 New York Rangers, 1939 Boston Bruins, 1938 Chicago Black Hawks, 1937 Detroit Red Wings, 1936 Detroit Red Wings, 1935 Montreal Maroons, 1934 Chicago Black Hawks, 1933 New York Rangers, 1932 Toronto Maple Leafs, 1931 Montreal Canadiens, 1930 Montreal Canadiens, 1929 Boston Bruins, 1928 New York Rangers, 1927 Ottawa Senators, 1926 Montreal Maroons, 1925 Victoria Cougars, 1924 Montreal Canadiens, 1923 Ottawa Senators, 1922 Toronto St. Pats, 1921 Ottawa Senators, 1920 Ottawa Senators, 1919 Stanley Cup neudelili pre epidémiu chrípky, 1918 Toronto Arenas, 1917 Seattle Metropolitans, 1916 Montreal Canadiens, 1915 Vancouver Millionaires, 1914 Toronto Blueshirts, 1913 Quebec Bulldogs, 1912 Quebec Bulldogs, 1911 Ottawa Senators, 1910 Montreal Wanderers, 1909 Ottawa Senators, 1908 Montreal Wanderers, 1907 Montreal Wanderers, 1906 Montreal Wanderers, 1905 Ottawa Silver Seven, 1904 Ottawa Silver Seven, 1903 Ottawa Silver Seven, 1902 Montreal A. A. A., 1901 Winnipeg Victorias, 1900 Montreal Shamrocks, 1899 Montreal Shamrocks, 1898 Montreal Victorias, 1897 Montreal Victorias, 1896 Montreal Victorias, 1895 Montreal Victorias, 1894 Montreal A. A. A., 1893 Montreal A. A. A.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OBRAZOM: Boston Bruins získal Stanleyho pohár
<< predchádzajúci článok
Dizdarevič v Kladne zatiaľ tesne za Šebrlem