Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

17. augusta 2016

Zber lesných plodov v chránených oblastiach vás môžete vyjsť draho



Ilustračné foto, čučoriedky



Zdieľať
Ilustračné foto, čučoriedky Foto: TASR - Roman Hanc
 
Bratislava 17. augusta (TASR) - Zber lesných plodov ako čučoriedky, huby či maliny sa môže skončiť aj pokutou. V oblastiach, ktoré patria do tretieho až piateho stupňa ochrany prírody platí zákaz ich zbierania. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že zákaz sa týka väčšiny územia národných parkov na Slovensku. Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.


"Za porušenie tohto zákazu môžu strážcovia prírody uložiť previnilcovi pokutu, v blokovom konaní až do výšky 66 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov. Vo výnimočných prípadoch umožňuje zákon uložiť zberačom pokutu až takmer 3 320 eur," informoval odbor komunikácie envirorezortu. Dohľad nad dodržiavaním zákona o ochrane prírody a krajiny vykonávajú zamestnanci správ národných parkov resp. dobrovoľní strážcovia prírody, ktorí sa po chránených územiach pohybujú.

Zberačom lesných plodov nezostáva podľa envirorezortu nepovšimnutý ani najstarší Tatranský národný park. "Častým problémom je práve správanie sa zberačov v prírode. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú prírodu. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie. V neposlednom rade často po sebe zanechávajú odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia," upozornilo ministerstvo.

Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období. Ich zber preto nesúvisí len s tým, že živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu, ale zberači ich často rušia, čo má za následok ich pravidelný a opakovaný výskyt v blízkosti obývaných častí nielen podtatranského regiónu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V bojnickej zoo bude verejnosť behať na podporu levov
<< predchádzajúci článok
Britney Spears vystúpi na MTV Video Music Awards