Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2015

Záznam o dopravnej nehode v Chorvátsku vydávajú policajné oddelenia



V prípade, že sa vám počas dovolenky v Chorvátsku stane dopravná nehoda, treba o nej upovedomiť políciu na čísle 192. Toto neplatí pri nehodách s malou materiálnou ...



Zdieľať
Foto: www.odpadnes.sk
Bratislava 22. júna (TASR) – V prípade, že sa vám počas dovolenky v Chorvátsku stane dopravná nehoda, treba o nej upovedomiť políciu na čísle 192. Toto neplatí pri nehodách s malou materiálnou škodou.


"Vykonajte všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky - oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník, aby sa predišlo vzniku nového nebezpečenstva. Počkajte na príchod polície," upozorňuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Pri poškodení vozidla je dôležité požiadať políciu o záznam o dopravnej nehode (zapisnik o očevidu). Ten je potrebný nielen pre poisťovňu na Slovensku, ale aj pre prekročenie štátnej hranice. Záznam vydá asi za dva-tri dni príslušné policajné oddelenie, ktoré nehodu riešilo, za správny poplatok 20 HRK (2,60 eura).

Baloghová pripomína, že pri nehode iba s materiálnou škodou na vozidle sú jej účastníci povinní, ak je to možné, ihneď odstrániť vozidlo z cesty, aby umožnili plynulú premávku. Ďalej musia vyplniť a podpísať Európsku správu o nehode alebo si iným spôsobom vymeniť osobné údaje a údaje o vozidle. Ak tak neurobia, tak im v prvom prípade hrozí pokuta 500 HRK (66 eur), v druhom od 2000 do 5000 HRK (od 264 do 660 eur).

V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke uplatňuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. "Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke určuje finančné sankcie za priestupky," priblížila Baloghová s tým, že ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (40 eur), 500 HRK (66 eur), 700 HRK (92 eur) a 1000 HRK (132 eur). Tie môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní sa môže vyšplhať až do 15.000 HRK (1980 eur).

Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve riešenia. Buď vodič zaplatí pokutu na mieste a prípad sa končí. Ak odmietne, polícia má oprávnenie zadržať mu cestovný doklad. O tom spíše záznam a telefonicky informuje územne príslušný Priestupkový súd. Vodič tak ešte priamo na mieste dostane informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prerokúvať na Priestupkovom súde. Polícia vodičovi vráti cestovný doklad až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie, ak tak rozhodne sudca.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bezdôvodná neúčasť na prehliadke môže zastaviť invalidný dôchodok
<< predchádzajúci článok
Bojovníci Talibanu obsadili ďalší okres v provincii Kundúz