21. marca 2017
Foto: TASR/Pavel NeubauerBratislava 21. marca (TASR) - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) nepovažuje zavedenie investičnej výnimky z dlhovej brzdy, o ktorej sa v poslednom čase diskutuje, za potrebné a vhodné. Po zohľadnení viacerých dôvodov aj hlavného cieľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorým je dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií SR, to konštatuje vo svojom aktuálnom stanovisku.
Keďže záväzné výdavkové limity neboli doteraz prijaté, limit na dlh je podľa fiškálnej rady v súčasnosti najúčinnejším domácim fiškálnym pravidlom, ktoré vytvára tlak na zodpovedné hospodárenie vlády. Existencia a dodržiavanie tohto pravidla zvyšuje kredibilitu fiškálnej politiky, čo sa prejavuje v lepšom ratingovom hodnotení Slovenska a nižších nákladoch na financovanie dlhu.
Zákon v dlhodobom horizonte stanovuje horný limit dlhu vo výške 50 % HDP so sankciami začínajúcimi od úrovne 40 % HDP. Viaceré zahraničné aj domáce výskumné štúdie podľa RRZ ukazujú, že po zohľadnení rizík vyplývajúcich z možného negatívneho makroekonomického a demografického vývoja je možné považovať čistý dlh do výšky 40 % HDP v prípade Slovenska za bezpečný. "
Uvoľnenie pravidla by mohlo viesť k vyšším deficitom a dlhu, čo predstavuje riziko pre dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií," upozorňuje rozpočtová rada.
Hrubý dlh Slovenska v pomere k HDP má od roku 2018 klesať rýchlejšie ako sankčné pásma vyplývajúce z dlhovej brzdy. V prípade, že by sa vláda rozhodla odchýliť od svojich rozpočtových cieľov, preto podľa RRZ aj bez zmeny limitu na dlh existuje priestor na vyššie investičné výdavky.
"
Bez nutnosti uplatniť prísnejšie sankcie zákona, ktoré začínajú od tretej hranice limitu dlhu, by bolo možné do roku 2019 použiť dodatočné prostriedky vo výške 4,3 % HDP, čo predstavuje 4,1 miliardy eur. Spomalenie tempa poklesu hraníc limitu dlhu na polovicu by mohlo do roku 2019 vytvoriť ďalší priestor na dodatočné výdavky v sume 1 % HDP, čo je približne 1 miliarda eur," vyčísľuje rada.
Prípadné schválenie investičnej výnimky by mohlo viesť, v závislosti od výšky investícií v jednotlivých rokoch, k opakovanému odloženiu dosiahnutia cieľa štrukturálne vyrovnaného rozpočtu za horizont roku 2019. Vyššie deficity vytvárajú aj riziko nedodržania záväzkov vyplývajúcich z európskych a národných fiškálnych pravidiel, upozorňuje RRZ. "
Zavedenie investičnej výnimky by výrazným spôsobom zmenilo súčasné pravidlo limitu na dlh, čo by znížilo kredibilitu zákona a zvyšuje riziko jeho ďalších zmien v budúcnosti," dodáva vo svojom stanovisku rada.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR