Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2007

Záujem obyvateľov Slovenska o sporenie v slovenských korunách



Záujem obyvateľov Slovenska o sporenie a zhodnocovanie úspor rastie. Objem vkladov klientov Slovenskej sporiteľne medziročne vzrástol o 10 % a k 30. septembru 2007 dosiahol 223,9 mld. Sk. Pri vkladoch ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. novembra (WN/PR) - Záujem obyvateľov Slovenska o sporenie a zhodnocovanie úspor rastie. Objem vkladov klientov Slovenskej sporiteľne medziročne vzrástol o 10 % a k 30. septembru 2007 dosiahol 223,9 mld. Sk. Pri vkladoch obyvateľstva rástol najmä objem termínovaných a zaistených vkladov (celkovo medziročne o 10 % na 143,5 mld. Sk). Vklady v eurách pritom tvoria stabilne 5 % všetkých vkladov Slovenskej sporiteľne.

„Až 92 % všetkých vkladov v banke je v slovenských korunách. Zatiaľ sme nezaznamenali zvýšený záujem klientov o vklady v eurách, dlhodobo tvoria 5 % zo všetkých vkladov. Klientov upozorňujeme, že ak zarábajú v korunách, je pre nich výhodnejšie využívať korunové vklady. Vyhnú sa kurzovému riziku a stratám v dôsledku prevodu peňazí z jednej meny na inú. Korunové vklady prevedieme 1. januára 2009 automaticky a bez poplatkov na eurá,“ hovorí Štefan Panenka, vedúci odboru klientskych investícií Slovenskej sporiteľne.

Najväčší záujem je o zaistené vklady
Najrýchlejšie rastie objem zaistených vkladov, z 3,6 mld. Sk k 30. 9. 2006 na takmer 8 mld. k 30. 9. 2007. Najväčší objem peňazí majú klienti banky uložený v štandardných termínovaných vkladoch. Ich objem dosiahol ku koncu septembra 62,9 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 6,7 %. Štandardné termínované vklady tvoria 34 % všetkých vkladov klientov Slovenskej sporiteľne. Medzi termínovanými vkladmi sú najobľúbenejšie termínované vklady s viazanosťou na 1 rok, ktorých objem vzrástol medziročne o 127 %.

Nový zaistený vklad s neohraničeným bonusovým výnosom
Klientom ponúka Slovenská sporiteľňa od 12. novembra 2007 nový, v poradí už šestnásty zaistený produkt v objeme 700 miliónov korún. Vklad má viazanosť 24 mesiacov a garantuje výnos 4 % za dva roky. Bonusový výnos je neohraničený a závisí od vývoja troch menových košov: koša troch juhoamerických mien voči americkému doláru, koša troch východoeurópskych mien voči euru a koša troch ázijských mien voči japonskému yenu. Minimálna investícia do nového zaisteného vkladu je 30 tisíc korún. Vstupný poplatok je 1 % z hodnoty vkladu. Nový zaistený vklad je zaujímavý aj v súvislosti s prechodom Slovenskej republiky na euro. Klienti vložia do zaisteného vkladu sumu v slovenských korunách a výnos im vyplatí Slovenská sporiteľňa v eurách.

Slovenská sporiteľňa je s 2,5 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku. V roku 2007 získala ocenenie Najlepšia banka na Slovensku od Global Finance. V roku 2006 ocenenie časopisu Euromoney Najlepšia banka na Slovensku. Podľa odborného týždenníka Trend je najúspešnejšia banka na Slovensku v roku 2006. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Bank. Slovenská sporiteľňa má dlhodobo vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov, vkladov klientov, v počte obchodných miest a bankomatov. Komplexné bankové služby poskytuje v 273 obchodných miestach a desiatich obchodných centrách vo všetkých regiónoch Slovenska.

Erste Bank s viac ako 50 000 zamestnancami poskytuje svoje služby viac ako 16 miliónom klientov vo viac ako 2 700 pobočkách v ôsmich krajinách, čím sa radí k popredným poskytovateľom finančných služieb v krajinách strednej a východnej Európy. K 30. júnu 2007 dosiahla hodnota celkových aktív Erste Bank 198 miliárd eur, čistý zisk Erste Bank predstavoval 566 miliónov eur a návratnosť kapitálu (ROE) bola na úrovni 13,8 %.

Kontakt a bližšie informácie:
Slovenská sporiteľňa, a. s., sekcia komunikácie
Suché mýto 4, 816 07 Bratislava
Miriam Fuňová, tel. 5850 2575, fax 5296 2738, e-mail: funova.miriam@slsp.sk
press@slsp.sk


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér navrhne Jureňovi odvolať námestníka riaditeľa SPF
<< predchádzajúci článok
Európske telekomunikačné úrady sú proti ich centralizácii